TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaTiësto – Elements Of Life

13.03.2007

Spíąe neľ recenze nazval bych tento článek zamyąlením. Tradiční postupy hoďme za hlavu, doposud neměnné schéma ponechme začínajícím, méně zkuąeným novinářům. Dnes zkrátka ne. Tenhle release je tak důleľitý, ľe jakékoliv prodlení při poskytování informací by mohlo být kritické. Omluvte tedy formu, která tentokrát musela ustoupit před vahou obsahu. Se značným předstihem oproti oficiálnímu dubnovému datu vydání dostalo se nám do nenechavých tlap toto ľhavé album, které si nedělá ambice menąí, neľ album roku. Tedy přinejmenąím by mělo. Znáte pana Tijse Verwsta, ne? Number one dj in the world, ne náhodou pro mnohé symbol trance music jako takové. S kolegy Arminem a van Dykem jednoznačně největąí osobnosti této odnoľe elektronické hudby. Rozhodně po zásluze. Tijse znají dokonce i neortodoxní tranceři. Vzpomeňte si, kolikrát jste slyąeli jeho úpravu hlavního motivu Pirátů z Karibiku na vesnické diskotéce? Zaslechli ho v hitparádě na provinčním rádiu? Viděli klip v televizi? Otázkou je – je to dobře? Samozřejmě, ąíří slávu “naąí země” (trance world) za hranicemi. Mainstreamová oblíbenost je zárukou komerčního úspěchu… je ale zároveň zárukou úspěchu u ortodoxních fanouąků, fajnąmekrů a znalců?
Předem si ujasněte, co od tohoto alba očekáváte. Máte to? Očekáváte něco převratného? Očekáváte zvuk, který posune ľánr někam kupředu, jak by bylo záhodno pro lídra ľánru? Nebo jen líbivou, poslechovou hudbu? Těľko! Tijs je přeci number one! Kaľdý, kdo má s trancem alespoň trochu společného, upírá k tomuto albu své oči. Dokonce i posluchači s hardovějąími či komerčnějąími choutkami jsou zvědaví, jestli jim starý dobrý Tijs zase vytře zrak, jako uľ při tolika vystoupeních. A kaľdý z posluchačů má svůj vlastní názor… a čím větąí měli očekávání, tím hlasitěji budou ten svůj názor (a» uľ je jakýkoliv) křičet do světa. V takovém prostředí je nesnadné uspět. Chci říci, ľe kdyľ řeknu, ľe nové album nestojí za nic, budu mít pravdu. Kdyľ řeknu, ľe je průměrné, budu mít pravdu. A kdyľ řeknu, ľe je to album roku, budu mít taky pravdu. Konečné hodnocení je jen odrazem vaąeho vkusu, vaąeho očekávání. Neexistuje univerzální pravda. Tentokrát je to jeątě zjevnějąí, neľ u kteréhokoliv jiného alba. Je absurdní, abych vám tu popisoval jednotlivé tracky… jednak si je sotva představíte, a kdyľ uľ se vám to povede, přijdete o část překvapení při prvním poslechu. Jeątě absurdnějąí je jakákoliv forma číselného hodnocení. Kdepak. To zkrátka nefunguje. U hudby jeątě méně neľ u čehokoliv jiného (tato myąlenka lze aplikovat na kteroukoliv formu umění). Buďme optimisté a uvaľujme, ľe hudba vychází ze srdce… kaľdý má v sobě svou vlastní hudbu, ty správné tóny rozezní vaąe vlastní struny… zní to jako kliąé, ale je pravdivé. Jak to ostatně u kliąé často bývá. Těľko můľete někoho odsoudit za to, ľe se mu líbí jiná hudba, neľ vám. Takhle je zkrátka lidstvo naprogramované od nepaměti. Co tedy přesně vypovídá o kvalitě díla? Prodeje? Snad, pokud máte rádi davovou hysterii. Rozhodně o kvalitě přílią nevypovídá to, co napíąe nějaký pisálek, který si myslí, ľe má patent na rozum. Kdyľ album strhám, tak si řeknete, ľe jsem vůl, ľe Tijs nemůľe být ąpatný, a půjdete si ho koupit. Na truc. Kdyľ ho vydzvihnu do nebe, tak si řeknete, ľe jsem vůl, ľe tak dobrý Tijs určitě není. A půjdete do obchodu. Abyste zjistili, jestli je pořád tak slabý. Na truc. Přiznejme si to, tohle album si prostě koupíte tak jako tak. (Nebo spíąe “obstaráte”, takový optimista zase nejsem.) Přeci jen – je to Tijs, ku**a, ne? Ten nemůľe stát za nic! A» si ten pisálek myslí co chce! A já vám to schvaluji, protoľe není nad zkuąenost, kterou si uděláte sami. Ta je dvakrát tak cenná. Navíc budete mít klidnějąí spaní, protoľe si nebudete vyčítat, ľe jste tohle důleľité album proąvihli… Tijs přeci nemůľe být ąpatný, ne?!
Zamotal jsem vám hlavu? To doufám! Já ji mám teď také zamotanou. Mám ho sestřelit, nebo mu poľehnat? Dobře, přeci jen si zaslouľíte nějaké relevantní informace. Kdyľ se zamyslíte nad jeho předchozí tvorbou, jistě vás napadne hned několik hitů, které rozlámaly parket kdejaké diskotéky na třísky… ale jaký jste měli pocit z jeho předchozích autorských alb? Posloucháte je jeątě po těch letech celé znovu a znovu? Pochybuji. Nelze jim upírat poslechovost… Elements Of Life se mi kroutí v uąích celý víkend a pořád se mi nezajedly, ale nejsem si jist, ľe po něm sáhnu i za pár týdnů, měsíců. V tomto, ani v jeho předchozích albech není takový ten ľivot… to něco nespecifikovatelného, co vás na začátku polkne a na konci vyplivne vyčerpané, ale ą»astné. A nesmírně ľivé. Jeho síla není ani v detailech… nestane se vám, ľe byste při kaľdém poslechu objevovali malé drobnosti v pozadí, jemné zvuky, které slyąíte, jen kdyľ se opravdu soustředíte… dalo by se to nazvat prvoplánovostí. Ale přesto… znamená to, ľe jeho hity jsou horąí? Vůbec ne! Hity jsou hity… a Tijs hity umí. Takľe kam jsme s rozborem alba dospěli? Zase na začátek. Co přesně od něho očekáváte?
Rozporuplné Dance4Life a neskutečně provařené piráty si mohl Tijs odpustit, ke klidnějąímu duchu celého alba se ani moc nehodí. Kdyľ uľ jsme u Dance4Life… a podobného případu Love you More od Armina… nezdálo se vám, ľe byly obě skladby hudebně dost slabé, přílią jednoduché… a jediné, co je jakľtakľ zachraňovalo, byly vokály? Vzpomínáte si na ten rozporuplný pocit, který jste po prvním poslechu měli? Ten vám asi zůstane. Tijs je přeci master, ten musí dělat parádní skladby! Ne tak docela. Nelze pochybovat o tom, ľe nový Tiëstův výtvor obsahuje několik velmi povedených skladeb, které budou separátně působit skvěle. Celkově vąak celé album působí docela průměrně. Není strhující, není ale ani mizerné. Je příjemně poslechové. Několik potenciálních hitů, pár skladeb lepąích, pár slabąích… nic, z čeho byste se posadili na zadek. Takový trancový popík. Velmi podobný pocit rozmrzelosti jsem měl (a dodnes mám) z Arminových Shivers. Ale mé resumé je asi zbytečné, poněvadľ vy si názor stejně uděláte sami. A dost moľná bude nakonec podobný, jako mám já. Protoľe od Tijse zkrátka musíte hodně očekávat. Vľdy» je to number one! Jen jestli to není jenom number one dj…
®ánr: trance
Label: Magik Muzik
Datum vydání: 6.4.2007
Délka: 78:58
01. Ten Seconds Before Sunrise 07:31
02. Everything (feat JES) 07:01
03. Do You Feel Me (feat Julie Thompson) 06:03
04. Carpe Noctum 07:03
05. Driving To Heaven 04:42
06. Sweet Things (feat Charlotte Martin) 05:42
07. Bright Morningstar 08:19
08. Break My Fall (feat BT) 07:14
09. In The Dark (feat Christian Burns) 04:36
10. Dance4life (feat Maxi Jazz) 05:22
11. Elements Of Life 08:25
12. He’s A Pirate (Tiesto Remix) 07:00

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.