TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaVA – ID-T Trance 2CD

18.07.2001

Tahle podle mě hodně zajímavá kompilace vyąla někdy na konci června a ke mě se dostala v těchto dnech. ID&T, to je název holandské společnosti, která pořádá ty nejlepąí tranceové partyHolandsku, jako je Trance EnergyMysterylandSensationInnercityShockers a daląí. Dokonce si troufnu tvrdit, ľe ID&T je jednička v trance parties na celém světě, kdo byl na Trance Energy, ví, o čem mluvím. Kromě parties mají ID&T svoje vlastní rádio, kde pravidelně hraje kaľdý pátek Armin Van Buuren a daląí trance dj’s a občas ID&T vydá nějakou tu kompilaci s hodně zajímavými trance skladbami. Kompilace ID-T Trance je jednou z nich, takľe uľ se nedrľujme ani vteřinu a pojďme se podívat, co nám vlastně nabízí.
CD1 začíná jak jinak, neľ skladbou Dj Tiësto – Flight 643. Hodně provařená skladba, kterou třeba na Mysteryland hrál skoro kaľdý dj. Provařená neznamená nekvalitní, pochybovat o Flight 643 si rozhodně netroufnu. Výborný začátek na úvod, který naznačil, ľe kompilace nebude plná nějakých Čágo belo shitů. Druhou skladbou v pořadí je Sylver – Turn The Tide (Airscape Mix). Oproti Tiëstovi samozřejmě posun ke komerčnějąímu tranceu, ale Airscape remix rozhodně neurazí. Zato třetí skladba System F Featuring Marc Almond – Soul On Soul mě přílią nebaví, ty vokály jsou tak trochu nudné, no ale co se dá dělat, na někoho to asi působí, na mě bohuľel ne.
Daląím songem v pořadí je Out Of Grace – Obscura ( ukázka ), první pro mě neznámá skladba. A hned výborná! Trochu mi připomíná některé věci od Marco V., moľná se na ní sám Marco V. podílel. Po téhle skladbě se někde určitě podívejte, moľná jeątě bude velkým hitem. Pětka ( pátá skladba ) vyąla na Dj Quiksilvera a jeho Ameno. Celkem zajímavé, jak se Quickie dostal na holandskou kompilaci, kdyľ uľ i v Německu patří k průměru. Vzpomínám si, ľe Ameno hrál na Trance Energy Johan Gielen ve svém setu, takľe bych to tipoval na to, ľe tuhle kompilaci moľná mixoval právě Gielen, no ale to jsou jen spekulace. Ameno zná kaľdý, to není třeba dále rozvádět.
Sister Bliss Featuring John Martin – Deliver me je skladba z trochu jiného soudku. Členka Faithless ( kteří v říjnu přijedou do Prahy ) v poslední době vydává svoje vlastní skladby a Deliver me je jedna z nich. Hodně se mi líbí, taky je tam vokálek, ale ne tak trapný jako v Soul on soul od System F. K tomu lehce progresivní rytmus, no zní to zajímavě, Sister Bliss umí. DJ Tiësto se na kompilaci vrací v podobě songu od Coast 2 Coast Featuring Discovery – Home (Dj Tiesto Remix). Nikdy se mi tento track moc nelíbil, ale kdyľ ho nyní soustředěně poslouchám, zjią»uji, ľe aľ zas tak ąpatný není. No ale v mých Sennheiser sluchátkách za cca 5000,- zní vąechno dobře, takľe asi tak.
Digital Level – Basic Factory ( ukázka ) je pro mě druhým úplně novým projektem a opět je to výborná skladba. Základní ąkola tranceu, to je myslím dost výstiľné, výborná melodie, pěkně to basuje, někde jsem slyąel, ľe trance je mrtvý a vyčerpaný, no nevím, kdyľ poslouchám takovéhle skladby, myslím si pravý opak. Riva – Stringer ( ukázka ) je jeden ze songů, které se právě v těchto dnech stávají velkým hitem. Tahle věc má geniální název, Riva – Stringer prostě zní naprosto skvěle myslím. No ale tak píąi to pod vlivem drogy, pod vlivem drogového opojení ze skladby Stringer. V nabídce jednoho vinylshopu bylo u této desky napsáno, ľe to je Ibiza mega trance hit a já uľ vím proč. Fakt bych tomu nikdy nevěřil, ale při poslechu této skladby mám tu Ibizu přímo před očima, i kdyľ jsem u moře nikdy nebyl. Stringer je zatím jasně nejlepąí skladba na kompilaci, jsem sám zvědav, jestli ji něco překoná, dost o tom pochybuji.
Na Ibize zůstáváme i při The Thrillseekers Featuring Sheryl Deane – Synaesthesia (Paul Van Dyk Remix). Klasická, jiľ starąí skladba, která ale do kompilace dobře zapadá, po Rivě. Kdyľ vzpomínám na sobotní Zen, 100x radąi bych na něm slyąel Thrillseekers neľ větąinu toho, co tam zaznělo. Comanova – Wishful Thinking je opět něco nového. A co je nové, to je milé. Eee, to jsem si spletl s co je malé, to je milé, no ale to je jedno. Na této kompilaci totiľ platí, ľe co je nové, neznámé, to je výborné. Sice je zde poměrně výrazný ľenský vokál, ale není nějak vtíravý, nebo tak něco, takľe se to moc dobře poslouchá. Ultra – Free je daląím německým zástupcem na kompilaci, ono vůbec je tady dost .de věcí. Vysvětluji si to tak, ľe v Německu se taky dělá trance, minimálně stejně dobrý jako v Holandsku. Ultra je projekt Ulli Brennera, nedávno vyąel druhý singl Let freedom reign, ten uľ ale tak dobrý není. Ale Free je klasika trance soundu roku 2000.
ATB – Let U Go (Wippenberg Remix). Kaľdý na ATB-ho nadává, no řeknu vám k tomu jedno. Kupte si taky tak drahá sluchátka a pus»te si Wippenberg remix. Budete asi hodně překvapení, ATB rulezz prostě. Tenhle ATB-ho singl je trance, vokály jsou skvělé, kaąlu na to, ľe to je ATB, prostě se mi to líbí, i kdyľ ne zas nějak přehnaně. Na trance party bych na to tancoval, na diskotéce asi ne, no ale na diskotéky jiľ nechodím. Zatím je tato kompilace hodně dobře namixovaná, takľe se určitě nejedná o nějaké laciné sestavení pár skladeb za sebe. Mo’hawk – Previous Years je předposlední písničkou CD1. Předchozí léta jsou za námi, ale vzpomínání na ně společně s touto písní je hodně v pohodě. Opět mi to trochu připomíná Marco V. produkci. Mo’hawk ale nebude velkým hitem, protoľe ačkoliv je to dobrá skladba, nijak výrazně se neodliąuje od daląích holandských věcí. Posledním kouskem na prvním CD-čku je nám vąem dobře známý Barthezz – On The Move (DuMonde Mix). Srovnávat DuMonde mix s originálem je jako srovnávat trabanta s mercedesem. No tak zas tak velký rozdíl tam nebude, chtěl jsem tím jenom říct, ľe DuMonde mix je good a original mix je celkem k ničemu. Ale moc uľ se mi moc Barthezz nelíbí, je to přeci jen uľ hodně ohrané. Barthezz patří k tomu nejslabąímu na prvním CD.
CD2 dostal za úkol odstartovat Mauro Picotto – Like This Like That (Megavoices Claxixx Mix). Nakopnul to těmi svými basy fakt pěkně, jen co je pravda. Málem mi odeąly sluchátka hehe. Jeątě ľe se na kompilaci prezentoval krátkou radio verzí a po necelých třech minutách přenechal místo současnému holland trance hitu n.1, Rank 1 Featuring Shanokee – Such Is Life (Marco V Remix). Nový singl Rank 1 se mi hodně dlouho nelíbíl, pak se mi začal jakľ takľ líbit a teď ho celkem ľeru, pokud to lze takto nazvat. Měl jsem to ątěstí ( odváľnému ątěstí přeje ) a viděl jsem videoklip k Such is life ( ne, na VIVA TVho jeątě nedávali, proto jsem mluvil o tom ątěstí ). No a ten klip na mě trochu zapůsobil, podobně jako třeba nové video od Kai Tracida je i tento klip zaměřený na drogovou problematiku. Jinak Marco V. remix je pěkný, ale originál se mi v těchto dnech líbí o kousek víc.
Mauro Picotto si na CD protlačil svého italského kamaráda Mario Piu Aka Dj Arabesque – The Vision. Rovněľ starąí písnička, nikde se ale moc nehrála / nehraje, takľe třeba na rozdíl od Barthezze není moc oposlouchaná. Italský eurotrance, něco jako Picotto, ale v jiném hávu. Collusion – Conspirancy je novým singlem tohoto projektu, který před nedávnem zazářil se songem Impetuous / In your face. Druhý singl je taky sluąný, ale aľ zas tak mě nedostává. O něco více mě dostávají The Moon – Sushi ( ukázka ). Předchozí singl Blow up the speakers se mi moc líbíl, tak jsem se na nový kousek hodně těąil. A je to cool, nic jiného říct nemůľu. Jakési japonské modlení do toho, nebo co to je, Sushi je báječné, přinejmenąím tak dobré jako předchozí singl.
Nino Lopez Project – Experience ( ukázka ) mám na vinylu a ne náhodou. Vynikající tribal trance skladba, nevím sice proč jsem to nazval tribal, ale přijde mi to takové. Hodně progresivní kousek, který se musí kaľdému líbit. Tuhle věc nedělal ľádný amatér, jistě to byl nějaký “experienced” člověk. A remix vytvořil mj. ATB, coľ tuhle skladbu určitě nesniľuje, spíąe naopak. DuMonde – Never Look Back (Dj Tiësto Remix) a Tiësto se nám na kompilaci vrací potřetí a naposledy. Remix výborný, aľ teď ho začínám oceňovat, dříve se mi více líbila original verze. DuMonde patří mezi přední představitele německého tranceu, takľe je logické, ľe se na tomto CD objevují. Lazy Jones – Let Me Tell You mi teda ale vůbec nic neříká, mimo to, ľe mi ten název připomíná Tom Jonese. Není to ani Tom Jones, ani lazy Jones, je to pěkně sviľný, ba přímo o závod uhánějící trance! Výrazná vcelku originální melodie, jak říkám, ty songy, které jsem neznal, vąechny jsou zatím výborné a v pohodě se můľou stát velkými hity jeątě.
Push – Strange World je klasika, hymnu poslední Trance Energy asi není třeba nějak více představovat. Square – Nova (4 Strings Remix) je příjemná trance skladba, remix 4 Strings je zde hodně znát, je to hodně podobné jejich singlu Daytime. Shade On Grey – Moving On (Dj Astrid Mix) je taky povedená písnička, i kdyľ jiľ hodně komerční. Dj-ka Astrid stojí mj. za projektem RBA – No Alternative. No, Shade on Gray nepatří k tomu nejlepąímu na kompilaci, spíąe naopak. Ale poslouchat se to dá. No i kdyľ čím déle to poslouchám, tím méně se mi to líbí. Radąi pojďme dál. Cosmic People – Time To Hold On (Pants & Corset Remix) mi opět mimo remixérského dua nic moc neříká. Stále pokračujeme v hodně komerčním stylu, který na CD2 začal se skladbou od Square, no co se dá dělat, asi nic. Tahle skladba je ale přeci jen o něco lepąí, neľ ta předtím.
Pomalu se blíľíme k závěru CD2, na řadě je Clint Fabian – Panorama. Tenhle song jsem hodnotil na 2CD Forbidden Paradise 11, kde se rovněľ objevil a jelikoľ se od té doby nic nezměnilo, nemám k němu co dodat. Snad jen, ľe je taky hodně komerční, ze začátku se vám bude hodně líbit, ale záhy se oposlouchá. S úlevou v uąích přijímám předposlední skladbu Cherrymoon Trax – Needle Destruction ( ukázka ). Konečně zase něco trochu progressive! Fakt více jak dvě sladké melodie je na mě uľ moc a nezvládám to. Cherrymoon Trax je moc povedená skladba, na tu by se to tancovalo. Tím úplně posledním kouskem jsou Stormtraxx – My Acid Dream. Toto je taky oblíbená skladba Johana Gielena, takľe to, ľe se minimálně podílel na výběru skladeb pro kompilaci, je reálnějąí. Stormtraxx nemá nic společného s projektem Storm, podle zvuku spíąe s labelem Tracid Traxxx. Hutný hardtrance, ideální na závěr.
ZHODNOCENÍ: Kompilace začala progresivně, skončila hardtranceově, mezi tím se objevilo daląích 28 hodně dobrých + několik průměrných skladeb. Rád bych vám řekl, seľeňte si tuto kompilaci, no ale to bude asi problém. Pokud někdo objeví obal třeba, a» se ozve, rád bych ho do recenze doplnil .)
Tracklist:
CD1 

01. Dj Tiesto – Flight 643
02. Sylver – Turn The Tide (Airscape Mix)
03. System F Featuring Marc Almond – Soul On Soul
04. Out Of Grace – Obscura
05. Dj Quiksilver – Ameno
06. Sister Bliss Featuring John Martin – Deliver me
07. Coast 2 Coast Featuring Discovery – Home (Dj Tiesto Remix)
08. Digital Level – Basic Factory
09. Riva – Stringer
10. The Thrillseekers Featuring Sheryl Deane – Synaesthesia (Paul Van Dyk Remix)
11. Comanova – Wishful Thinking
12. Ultra – Free
13. Atb – Let U Go (Wippenberg Remix)
14. Mo’hawk – Previous Years
15. Barthezz – On The Move (Dumonde Mix)
CD2 
01. Mauro Picotto – Like This Like That (Megavoices Claxixx Mix)
02. Rank 1 Featuring Shanokee – Such Is Life (Marco V Remix)
03. Mario Pu Aka Dj Arebesque – The Vision
04. Collusion – Conspirancy
05. The Moon – Sushi
06. Nino Lopez Project – Experience
07. Dumonde – Never Look Back (Dj Tiesto Remix)
08. Lazy Jones – Let Me Tell You
09. Push – Strange World
10. Square – Nova (4 Strings Remix)
11. Shade On Grey – Moving On (Dj Astrid Mix)
12. Cosmic People – Time To Hold On (Pants & Corset Remix)
13. Clint Fabian – Panorama
14. Cherrymoon Trax – Needle Destruction
15. Stormtraxx – My Acid Dream
Special thanx to jaydee za poskytnutí kompilace k recenzi.

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.