TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaVA – In Trance We Trust 006 (Mixed By DJ Cor Fijneman)

24.07.2001

Kompilace s názvem ITWT ( In Trance We Trust ) jsou v Holandsku a vąude tam, kde lidé poslouchají kvalitní trance velmi oblíbené a populární. Jak napovídá název, aktuální výběr nese označení ąest a to znamená jediné a sice, ľe jde jiľ o ąesté pokračování tohoto výběru. Prvních pět jsem jaksi neslyąel ( ano, je to ostuda ), no ale stejně myslím, ľe kdyľ vyąly první ITWT kompilace, trance.cz jeątě ani neexistovalo.
Tu úplně první kompilaci namixoval DJ Misja Helsloot, jenľ nedávno namixoval album Forbidden Paradise 11, které jsme zde rovněľ recenzovali. Dvojku namixoval DJ Stigma a třetí díl byl svěřen do rukou DJ-ji jménem Lars Holte. Daląí díl namixoval slavný to DJ Johan Gielen ( čti chíílen .)) a předposlední, pátou část vytvořil DJ Cor Fijneman. Jak jsem jiľ jednou psal, neslyąel jsem ITWT 5, ale zcela jistě to byla hodně povedená kompilace, protoľe Cor Fijneman dostal jako první dj vůbec v této řadě moľnost podruhé namixovat CD In Trance We Trust.
Pojďme se tedy společně podívat, co za tranceové ( doufám, ľe tu bude trance ) písničky si pro nás nachystal. První informace říká, ľe CD je dlouhé 75 minut a 56 sekund, kapacita je tedy evidentně vyčerpána na samou hranici moľností. Konečně mám tedy moľnost slyąet slavnou kompilaci ITWT a jako první mi do mých sluchátek Sennheiser ( ano, stále je mám ) zní skladba Impact – Moment by moment. Ihned od prvích tónů je zřejmé, ľe slůvko trance v názvu nebylo jen tak pro parádu, ale ľe se můľu ( a vy se mnou, pokud chcete ) těąit na pravděpodobně daląí tranceovou super jízdu. Impact, ačkoliv tento projekt přílią neznám, je hodně kvalitní skladba a na úvod zcela jistě nikoho neznechutí, ľe by třeba někdo vztekle vyhodil CD-čko z přehrávače ( nebo mp3 ľe by vyhodil celý rudý bez sebe z mechaniky, třeba .. ).
Protoľe je tohle CD jeden mix, mám trochu problém rozeznat, která sladba je která ( inu v holandském tranceu stále jeątě trochu tápu, tak promiňte ). Dvojka Jacob & Mendez – Dephts of time se mi ovąem líbí o něco více, neľ Impact. Je tam více vokálů, je to takové výraznějąí podle mého soudu. Daląí skladbou je Insigma – Open your eyes (Odyssey one mix) ( ukázka ). Někde v diskusi jsem nedávno četl, ľe tohle hrál DJ Tiësto ve svém setu na Lloret De Mar, no ani se mu nedivím, takovouto “trance anthem” je skoro povinnost hrát. Insigma je jedním slovem úľasná, jako ľe se jmenuji Karel. Airwave – Mysteries of life je daląím kouskem na kompilaci a je vskutku zajímavé, ľe se mi nyní líbí skoro víc, neľ skladba “Save me”. Myslím, ľe obě tyto skladby vyąly dokonce na jednom vinylu a Mysteries of life je na b-straně. Vľdy jsem si říkal, ľe Save me je podstatně lepąí, pravda je ale asi trochu jinde, minimálně jsou obě skladby stejné. Save me se vám dříve oposlouchá, b-strana vám vydrľí zase déle. Chytře vymyąlené!
Transmotion – Message no.5 se mi opět rovněľ zamlouvá ( no je to radost recenzovat něco, kde se vám líbí takřka vąechno, to ty písmenka přibývají děsně rychle, úplně jako bleskem ). Message no.5 je/byla na jaře oblíbená skladba třeba i Tally 2XLC a zřejmě i Cor Fijnemana, kdyľ ji zařadil na CD. Jediná ąkoda je, ľe je tento track na kompilaci pouze krátkou chvilku, víceméně je zde pouze ten tranceový náběh ( no pár beatů taky, ale málo ). Transmotion je tedy po chvíli vystřídáno skladbou Intimo – Spirit in the sky. No nevím, moc intimní vztah jsem si k tomuto tracku nevytvořil, typický holanský trance, nic moc originálního. A já chci něco originálního, něco new, něco fresh. Zaběhlé postupy mě jiľ nebaví!!
Zaběhlým postupem zcela jistě není Headstrong – Escalator ( ukázka ). Anebo je, ale zní alespoň pěkně dynamicky a moje tranceové srdíčko tak můľe tlouct opět o něco rychleji, přesně tak, jak to má rádo. Escalator je hodně dobrý kousek, opět trochu ąkoda, ľe je po chvilce vystřídán daląí skladbou. Z CD je jasně vidět, ľe Cor Fijneman má prostě jenom jedno CD a snaľí se v něm rotovat co nejvíce skladeb, ono 16 tracků na jednom CD je celkem dost. Tou daląí skladbou tak je Oliver Lieb – Lightspeed. Dneska jiľ starąí skladba, která vyąla někdy na podzim minulého roku. Nikde se ale přilią nehrála ( dj’s jsou hloupí a neví, co je dobré ) a tak její zařazení na ITWT 6 ničemu neuąkodí, třeba si tento vinyl nějaký dj jeątě koupí. Lightspeed má jen tak mimochodem takový progresivní spodek, který je skoro pořád slyąet v setech Electromajka třeba ( nebo je mu alespoň podobný ).
DJ Cor Fijneman na CD představuje i svoji vlastní skladbu s názvem 10 Pm. Co mě na ní zaujalo je to, ľe jeho vlastní produkci je věnováno poměrně hodně času. Uľ je mi jasné, proč Cor Fijneman zkracoval předchozí skladby, bylo to proto, aby mohl v plné délce propagovat svůj vlastní song! Nejhorąí na tom je, ľe 10 Pm není přílią zajímavá skladba, je střiľená do progresivního stylu, ale nějakou hlubokou myąlenku tedy nemá. Na rozdíl třeba od DJ Tiësta a jeho Flight 643 ( Orkidea’s Wintergalactic mix ). To je skladba z úplně jiného soudku a já doufám, ľe aľ k nám ten Tiësto přijede, nebude to třeba za 5 let, protoľe pak bychom se asi nedočkali toho, ľe ve svém setu zahraje Flight 643.
Aaaa, zatím jasně nejlepąí skladbou kompilace jsou Citizen Caned – The Journey ( ukázka ). Konečně něco bláznivého, je to hravé, je to crazysexycool aaa .)) Opět jsem aľ do dneąka Citizen Caned neznal, teď je to můj velký hit. No to je naąláplé aaa. Promiňte, ale jinak to popsat asi nedovedu, poslechněte si ukázku, snad z ní trochu té tranceové extáze také pochytíte. Vąechno co začíná na C je skvělé, taková céčka byla svého času velkým hitem, no nee ?) Hitem je zřejmě i Cortina – Music is movin’ (Kumara mix). Jak se pomalu blíľí závěr CD, znatelně se zvyąuje tempo a i já, přestoľe tu sedím pouze v potrhaných trenýrkách, se začínám tak trochu potit. No ale oproti Zenu se Sashou jsem ledově klidný .) Cortina je hodně komerční track, trancem bych se to asi neodváľil nazvat. Líbí se mi ale, ľe je na CD i něco jiného, neľ jen jeden styl. I kdyľ je to spíą club dance, neľ trance, budiľ.
Na CD se nakonec objevuje i moje skladbička a sice pod názvem Charlie – Burn & Shiver (Airheads extended mix). Zvolil jsem do ní chytlavé vokálky a k tomu progresivní basy, přesně tak jak cítím, ľe by měla pořádná tranceová hudba znít. Stop vąem sladkým melodiím. K těm má hodně daleko i můj oblíbenec Marco V. se songem Magnitude ( ukázka ). Hodnota této skladby spočívá zejména v její progresivitě, asi jde o nejtvrdąí skladbu na CD, nicméně kdyľ to Marco V. rozjede, tak to nemá chybu!. Dost mě překvapilo, jak se Cor Fijnemanovi povedlo vměstnat ji mezi dvě víceméně eurotrancevé skladby, protoľe daląím trackem je Dance Nation – Sunshine (Cor Fíjneman’s feel fine mix). Tato skladba má hodně odpudivé vokály alá Daft Punk nebo Cher. Ani remix od Cor Fijnemana tomu moc nepomáhá a skladba se mi ani za mák nelíbí a je asi nejhorąí na celém albu.
Poslední skladbou je L’Age Synthetique – Terminate (Rage mix) ( ukázka ). Hypnotické, průzračné basy říkají, ľe na závěr nebudeme nuceni poslouchat nějakou komerční sračku jako v případě Dance Nation ( no uznejte sami, uľ ten název Dance Nation, to zní celkem hrozně ). Terminate je moc povedené a plně kompenzuje předchozí nepovedenou produkci. Zatímco Dance Nation patří k nejhorąím, Terminate naopak patří k tomu nejlepąímu z tohoto jinak hodně dobrého výběru.
ZHODNOCENÍ: ITWT 006 má slovo trance v názvu oprávněně, skutečně na CD najdete asi to nejlepąí ze současné produkce. Jenom je ąkoda, ľe kompilaci sráľí dolů některé skladby, které sem jednoduąe nepatří. A jak to tak vypadá, v Holandsku mají asi nekonečný zdroj výborných trance dj’s ( stejně jako my máme pořád dobré hokejové brankáře ), Dj Cor Fijneman k nim bezpochyby patří.
Tracklist:
01. Impact – Moment by moment
02. Jacob & Mendez – Depths of time
03. Insigma – Open your eyes (Odyssey one mix)
04. Airwave – Mysteries of life
05. Transmotion – Message no. 5
06. Intimo – Spirit in the sky
07. Headstrong – Escalator
08. Oliver Lieb – Lightspeed
09. Dj Cor Fijneman – 10 pm
10. Dj Tiësto – Flight 643 (Orkidea’s wintergalactic mix)
11. Citizen Caned – The Journey
12. Cortina – Music is moving (Kumara remix)
13. Charlie – Burn & Shiver (Airheads extended mix)
14. Marco V. – Magnitude
15. Dance nation – Sunshine (Cor Fijneman’s feel fine remix)
16. L’age synthétique – Terminate (Rage mix)
Související odkazy:
Přehled předchozích kompilací
Recenze na trance.nu
Special thanx to jaydee za poskytnutí kompilace k recenzi.

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.