Vandit Nights Praha – Report Od Freezera
Asi není potřeba představovat velkého bosse labelu Vandit a legendu elektronické taneční hudby Paul Van Dyka. Na tuto prestižní show s sebou přivezl i svou smečku v podobě svých kamarádů DJjů a přiznám se, že právě tyto postranní jména mi pomohla v rozhodování, zdali tuto taneční party navštívit. Paul sice vždy patřil a patří mezi mé oblíbence, ale co si budeme povídat, už to není jako za starých časů, kdy byl Paul na svém vrcholu. Přeci jen svá nejlepší léta už má chlapec za sebou a pryč jsou ty doby, kdy byl jeho sound krystalický a jeho songy se stávaly opravdovými trance hymny. V současné době spíše koketuje s mainstream scénou. Dnes se nás ale zřejmě Paul pokoušel přesvědčit o opaku.
Pražské Forum Karlín se již několikrát za svou dobu existence osvědčilo jako skvělé zázemí pro tento typ akcí a i tentokráte se ukázalo jako ideálním řešením . Návštěvníku bylo tak akorát, nejevilo se mi to ani přeplněně ani poloprázdně V průběhu hlavní hvězdy se však prostor okolo mně docela stísnil. To už ale opět značně předbíhám, zlobivý Freezer! Na místo jsem dorazil až kolem 23 hodiny. Mým plánem bylo přijít rovnou na Jordana Suckleyho, který je známým řezníkem a se soundem a rychlostí beatu se nikdy nemazlí. Když jsem ale přišel, tak jsem slyšel pomalejší beat a rozhodně neodpovídal soundu, kterým se prezentuje právě Suckley. Když jsem si všiml, že za pultíkem stojí i jiný obličej, tak mi začalo být něco podezřelé 🙂 Zaskakoval totiž Chris Bekker, kterého popravdě příliš neznám a ten spíše navázal na předchozí sety pomalejším housy soundem. Naštěstí se neohřál za pultíkem příliš dlouho a opozdilec Jordan hned předvedl jak se dá pořádně rozpumpuvat celý Karlín. Zvýšení bpm bylo hodně znatelné i změna stylu na trance až psy-trance podle reakcí spíše potěšila. Z jeho setu jsem rozpoznal například jeho track Contaminated nebo skvělý Sneijder remix pro Purity. To jsem byl okamžitě ve svém živlu. Na Jordana velmi pěkně navázal i Woody Van Eyden, který na tempu příliš neubíral, jen hrál přeci jen méně tvrdě a spíše melodicky. Woody je taky známý šašek a tanečník, takže nechyběly všelijaké jako komické výstupy a taneční kreace. Občas nám dokonce i kvalitně zazpíval.
Woody také posloužil jako uvaděč pro hlavní hvězdu večera Paul Van Dyka. Toho zřejmě trochu zaskočily drobné problémy se zvukem. Naštěstí to technici dali brzy do kupy a Paul mohl rozjet svůj tříhodinový set. Osazenstvo se dostalo do toho správného varu a atmosféra byla hodně nespoutaná. Docela mě zarazil vývoj jeho setu, kdy začal vlastně velmi rychle až upliftově. Hned na úvod nám představil jeho nový singl Guardian, který složil společně se známým duem Aly and Fila. Jako další eso vytáhnul Elektru nebo Forbidden Fruit v Ottavianiho remixu. prostě čistý trance jak za starých časů. Postupem však Paul trochu polevoval a zpomaloval a přešel spíše na vokálové tracky. K závěru samozřejmě zahrál své tracky jako New York City nebo Home a na konce nám zahrál živou verzi Dont Deserve You, což byla velmi příjemná kultruní vložka. Celkově byl jeho set určitě daleko více trancový než bych čekal. Ten večer byl plný překvapení, protože i Maarten De Jong, který je spíše známý jako bigroom propagátor, zahrál docela ostrý a rychlý set, kde nechyběl třeba Lekker v remixu od ReOrdera nebo fanstastická Shelter ve Photographer remixu. Ani bych nečekal, že tento oblíbený track ten večer uslyším a už vůbec ne od Maartna. Závěrečný Dj večera Ben Nicky je známý svými údernými mashupy. Myslím, že jeho set místy určitě přesahoval i 140 bpm. Docela dlouhé breakdowny střídaly tvrdé, někdy i psytrancové dropy. Na závěr asi úplně ideální. Jako jeden z vrcholů jeho setu bych vypíchnul asi On Fire v Aly and Fila remixu.
Celkově musím řící, že jsem byl z celé noci velmi překvapen. Tato akce měla být pro mě spíše jakýmsi zpestřením letošního roku, který byl povedenými akcemi opravdu nabitý. Jenže se z toho vyklubala opravdu fantastická akce se skvělou atmosférrou, skvělými lidmy a fajn DJs, který hráli prostě trance a příliš neodbočovali do jiných stylů. Docela mi svitla naděje, že se v tomto ohledu blíská na lepší časy. A Paul? Ten ukázal, že se s ním určitě ještě musí počítat, že zdaleka není nijak za zenitem a že je to stále velká hvězda, která se ráda vrací ke svým trance kořenům. Jediné co bych vytknul byla asi delší čekací doba na barech a to i přesto, že se dalo platit kartami. Jinak ale teamům Trancefusion a Citadela patří velké díky, že jsem Vandit Nights dovezli a připravili si pro nás takto skvělý zážitek.