TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

Reklama



Velký rozhovor s Markusem Schulzem

01.12.2017

Ahoj Markusi, třetí album projektu Dakota “Nine Skies” vyjde v prosinci a hlavním tématem bude “Cesta životem”, která odráží nástrahy, výzvy, radosti na cestě k osvícení. Jak tě toto téma napadlo, co tě nejvíce ovlivnilo? Největší vliv měly události, které se v poslední době kolem nás dějí. Hodně mě zasáhla střelba v klubu v Miami minulý rok. Přemýšlel jsem o tom, proč se takové věci stávají a co s tím můžeme dělat. Hodně jsem studoval učení Reiki (forma alternativní medicíny) a tam se říká, že během života a reinkarnace projdete 9 kroky, které tvoří koncept alba “Nine Skies”. Když to shrnu, hledal jsem jakéhosi průvodce reagujícího na věci kolem nás a chtěl tak přinést lidem naději a něco pozitivního skrz moji show. Zároveň jsem ale chtěl, aby to pořád byla pro lidi především zábava. Proto v mojí show najdete části, kde jsou lidé naštvaní, rozzlobení, zatímco v jiných částech jsou plni pozitivních emocí.
Jaký je hlavní cíl projektu Dakota, chceš inspirovat lidi, přinutit je přemýšlet o budoucnosti a o tom, na co se zaměřit když party skončí a nastane další všední den?
Přesně tak. Jedna část projektu se jmenuje “Pleasure seeker”. Ta říká, že lidé dojdou k osvícení i skrz party, tanec a potěšení z něj, protože jste v kontaktu s lidmi kolem vás a to vás pozitivně ovlivňuje.
Kterou z devíti kapitol “Nine Skies” považuješ za nejdůležitější? Některé kroky na cestě k osvícení mohou být zároveň těžší než jiné.
Podle mě je to právě “Pleasure seeker”, který ja tak trochu odbočkou a kde se může stát, že strávíte příliš mnoho času. Tím je nevypočitatelný. Mohlo by se zdát, že to je test na cestě k osvícení, ale není tomu tak. Jde o důležitý krok, protože skrz něj poznáváte jiné lidi, jiné kultury, což vás mimo jiné učí toleranci.
V kapitole “Aktivista” jsi ve vizualizaci použil Donalda Trumpa. Není to v této době až příliš kontroverzní?
Je to velmi kontroverzní. Ale jak chcete být aktivistou a nezmínit jednu z nejvíce diskutovaných osobností dnešní doby? Hodně jsme o tom při přípravě show diskutovali, ale nakonec jsme do toho šli. Reakce byly neuvěřitelné, lidé byli opravdu naštvaní a začali bučet, když vizualizaci viděli. To je ale svým způsobem účel, chtěl jsem aby moje show byla horská dráha plná rozdílných emocí, protože i skrz naštvání a zlobu se lidé mohou spojovat.
Zmíníl jsi, že tvé vlastní osvícení přišlo i díky tomu, že jsi začal hodně číst knihy. Můžeš nám nějakou doporučit?
Nejsou to jen knížky, spoustu věcí o učení Reiki se dá nastudovat i online, o tom jak dosáhnout osvícení přes reinkarnace mnoha životů. Čím víc jsem tohle téma studoval, uvědomil jsem si, že většina lidí zažije všech devět kroků během jednoho života. Moje show tak není až tak o reinkarnaci, jako o vývoji a prožití všech devíti kapitol během jednoho života.
Na albu “Nine skies” je 18 skladeb, doposud jsi představil hlavně singly “Mota Mota”, “The Spirit of Warrior” a remake “Runnig up that Hill”. Kterou skladbu z alba považuješ za stěžejní?
Skladby jsem se snažil koncipovat tak, aby celkově zapadly do mé show, takže jsem je neskládal jako jednotlivé, na sobě nezávislé skladby. Každá skladba má svůj význam. Projekt Dakota je temný, ale zároveň na konci “Nine Skies” dojdete k osvícení, což je euforická věc, takže je důležité temné a euforické skladby správně nakombinovat. “In Search for something better” je pro mě důležitý song. Pak je to ještě “Edonismo”, který je součástí kapitoly “Pleasure seeker” a v latině znamená Hedonismus (filosofické učení o slasti jako hlavním motivu lidského jednání). Když jej hraji, reakce lidí jsou nadšené.
Jak dlouho trvala příprava audiovizuální show provázející Dakota vystoupení, jako je to na letošní Transmission?
Příprava show trvala rok a půl, což je docela dlouho, ale bylo to nutné. Pak jsem se zavřel ve studiu a začal pracovat na albu.
Upravil jsi pro českou verzi Transmisson svoji show, nebo se držíš stejného scénáře jako v předchozích vystoupeních v San Franciscu, Las Vegas, Londýně a Melbourne?
Určitě, show se trochu změnila od svého začátku, například pro poslední kapitolu používám skladbu “The Spirit of The Warrior”, zatímco předtím to byla skladba “The Ninth Sky”, kterou ale na albu také najdete a je to krásný trance song.

Jaký je pro tebe rozdíl v tom hrát tradiční dj set, nebo hrát set v kombinaci s vizuální show, musíš se na vystoupení připravovat jinak?
Tahle show může fungovat jen na určitých místech, nejde dělat všude. Musíte mít správné LED projektory, audio, prostě je potřeba mít správnou platformu, aby show fungovala jako celek. Je to tím pádem odlišné od tradičního dj setu, i příprava probíhá jinak.
Co je pro tebe těžké na práci dje a producenta?
Cestování je asi nejobtížnější část, ale jsem na to zvyklý. Další výzvou je to, že když jsem začínal, měl jsem kolem sebe komunitu lidí, které postupně rostla. Jak ale roky plynou, postupně některé známé a kamarády ztrácíte, přestáváte vídat, což je občas těžké. Musím zmínit i moji rodinu, není lehké skloubit to, co dělám s rodinným životem. Naštěstí mám velkou podporu z této strany a jsem za to velmi vděčný.
Po té spoustě let v hudební branži, zažíváš ještě stále ony “wow momenty”? Přeci jen to pro tebe musí být trochu rutina. Trvá ti déle dostat se do tohoto stavu?
Samozřejmě “wow momenty” zažívám, pomáhá mi to, abych takzvaně nevyhořel. Kdybych tyhle momenty neměl, byl bych ztracený. I proto dělám “Open to close” sety, které mi umožňují takzvaně “roztáhnout křídla” a hrát naplno to, co je uvnitř mě. Tady opravdu odkrývám svoji duši a “wow momentů” je pak spousta. Je ale pravda, že díky mým zkušenostem, které se dají přirovnat k tomu, jako když máte černý pásek v karate, už většinou vím dopředu, jak který song bude na lidi působit, ještě než ho zahraji.
Pokud jsem dobře počítal, letos odehraješ 99 vystoupení jako Dj. Máš nějaké vrcholy sezóny, jako mají sportovci olympiádu nebo mistrovství světa? A jen tak mimochodem, nechceš zakulatit vystoupení na stovku?
Vrcholem sezóny je pro mě určitě léto, Miami Music týden a pak začínají akce na Ibize. Trochu pauzu si dávám v lednu, kdy mám méně vystoupení. O té stovce ještě popřemýšlím 🙂
Při takovém množství vystoupení, jak se udržuješ v kondici? Cvičíš, snažíš se jíst zdravě?
Je to potřeba, během vystoupení nepiji alkohol, snažím se cvičit, chodím na prohlídky, dvakrát ročně si dávám “džusovou očistu”. Je to celé o tom žít chytře a nedělat hloupé věci.
Jaké je tvoje současné hobby vyjma toho že jsi dj a producent?
Mám rád sport, to je můj únik. Rád jej sleduji a sám hraji basketbal.

Procestoval jsi celý svět díky své práci, jaké je tvoje oblíbené místo?
Zamilovali jsme si Bali, cítíme tam speciální pozitivní energii. Druhé místo je v Rumunsku, jde o horskou oblast v regionu Sarmizegetusa, kde je energetické centrum naší Země, to je také krásné místo a hodně rád se tam vracím.
Jak technologický pokrok změnil způsob, jakým hraješ a skládáš hudbu, je to pro tebe snadnější v této době?
Technologie rozhodně zjednodušují moji práci. Aktuálně jsem někdy paradoxně víc produktivní i v hotelovém pokoji se sluchátky na uších, než ve studiu, kde mě často něco vyrušuje. Technologie mi tak umožňují vytvářet hudbu na všech místech, kde mám chvíli klid, nebo kde mě napadne dobrá myšlenka.
Díky moc za rozhovor Markusi!
_______________________
Livesety z Transmission: The Spirit of the Warrior – Prague, Czech Republic (25-11-2017) najdete zde.

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.