TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaVychází kniha připomínající výročí významného alba Jam & Spoon

14.10.2023

V dubnu 1993 vydali Jam & Spoon LP, které se stalo prvním uměleckým albem nového subžánru elektronické hudby. Vizionářská deska Tripomatic Fairytales 2001 se ukázala být pro Sony Music okamžitým úspěchem a prostřednictvím svých singlů (např. nadčasová Stella) byl zásadním nástrojem při vytváření fenoménu trance music. Později bylo toto LP vyhodnoceno významným magazínem Mixmag jako 21. nejvlivnější album taneční hudby všech dob, zatímco DJ Mag označil Stellu jako nejlepší skladbu v prvních 25 letech žánru trance. Klíčové, vlivné, inspirativní a díky svému grafickému designu i vizuálně ikonické se toto album stalo milníkem pro styl hudby, který v roce 1999 představoval nejprominentnější formou elektronické hudby.

S nápadem oslavit výročí Tripomatic Fairytales přišel Arny Bink, majitel holandského Black Hole Recordings. Album, které v 90. letech denně hrálo v jeho a Tiestově obchodě s gramofonovými deskami Magik Muzik, ho velmi ovlivnilo. S jeho tvůrcem Rolfem Ellmerem (Jam El Mar) se však poprvé potkal až o 25 let později v roce 2018 na Amsterdam Dance Eventu. Na tomto setkání vznikla myšlenka učinit vzpomínku milovanému scénickému albu, jenž se stala společným podnikem těchto dvou pánů a projekt se začal formovat. Rolf a designer Klaus Mai, který prostřednictvím svého designerského studia KM7 vytvořil originální grafiku pro Tripomatic Fairytales, zůstali blízkými přáteli. KM7 však již dávno opustilo svět hudebního designu a zaměřilo se na jiné oblasti (mezi nimiž je i slavný design Leuca Museum v německém Wetzlaru). Rolf se však nabídl, že Klause přivede na palubu projektu a tak se i stalo.

Klause tam přilákal návrh, aby rozšířil svou původní grafiku v rozsáhlou knihu. To by v podstatě vytvořilo novou galerijní výstavu, která by dovedla jeho původní Tripomatic vizi ke konečnému závěru. Mai se dal do práce a během tří let navrhl desítky nových kousků inspirovaných jeho originálním rukopisem, jenž jsou nyní na stránkách knihy bohatě ilustrované. Souběžně s tímto Arny začal hledat někoho, kdo by knize dodal smysluplné texty. Důvěru nakonec získal Tim Stark, který se během 20 let jako trancový redaktor DJ Magu stal prominentním hlasem na scéně. Prostřednictvím řady člnků a rozhovorů dal Stark dohromady fascinující příběh Tripomatic Fairytales. Kniha také zkoumá kulturní, sociální a politické klima uvnitř Německa (odkud pocházejí autoři Jam & Spoon) v době vzniku alba a dopad, který mělo album samotné. V rozhovoru se Jam El Mar také zamýšlí nad tím, odkud toto první LP svého druhu čerpalo inspiraci a také nad tragickou ztrátou Marka Spoona, který zemřel v roce 2006.

Jako příloha ke knize je 4 CD kolekce nazvaná Tripomatic Fairytales – 30 Years. Ta obsahuje remasterované verze tří Tripomatic Fairytales (2001, 2002 a 3003) a také čtvrtý disk Tripomatic Fairytales (The Official Remixes), kde najdete přepracované tracky z Tripomatic Fairytales 2001. V úzké spolupráci s Jam El Marem vyhledali manažeři Black Hole Recordings Arny Bink a Mark Meeuwissen během let mnoho remixérů. To přineslo fascinující perspektivu poskytující představu o tom, jak by mohlo znít Tripomatic Fairytales 2001, kdyby vzniklo dnes. Mezi těmi, kteří přispěli novými vizemi jsou Paul Daley (z Leftfield), Jerome Isma-Ae, M.I.K.E. Push, Johan Gielen, Roger Shah, David Forbes, Alex Di Stefano, Thomas Schuhmacher, Pavel Khvaleev a další. Různorodé žánrové spektrum poskytuje skvělou revizi alba 30 let po jeho vydání.

Obrovský mnohostranný a multimediální pozdrav seismickému LP Jam & Spoon – Tripomatic Fairytales od KM7 a Tima Starka je k dispozici u všech dobrých knihkupců nebo online prostřednictvím tohoto odkazu od 19. října 2023. Kniha o velikosti 30 x 30 cm (rozměry vinylu) obsahuje 192 stran a vychází v omezeném nákladu 1000 kusů.
 

Dolvich
Author: Dolvich

Napsat komentář:

Please Login to comment
  Odebírat  
Upozornit