TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

Reklama



BÝT DJ – Jak vybrat sluchátka

18.01.2021


 
Taneční hudbu má v dnešní době v oblibě mnoho zejména mladých lidí a zároveň jsou k mání technologie, které dávají šanci každému druhému stát se DJem. Jistě i Vy máte někoho ve svém okolí, kdo přemýšlí o DJingu ať už jako o volnočasové aktivitě nebo i jako o profesi. A nebo jste dokonce Vy takovým vášnivým příznivcem elektronické taneční hudby, že zvažujete kariéru profesionálního DJe. Tak právě pro Vás je určen náš nový cyklus nazvaný Být DJ, kde si postupně odhalíme specifika tohoto povolání a pokusíme se být Vaším průvodcem světem DJingu. Zároveň bychom Vás rádi požádali, pokud se Vám článek bude líbit a chcete další, abyste nás podpořili na platformě Patreon.
 

Výběr DJ sluchátek

Hned v první epizodě se budeme věnovat důležitému tématu a to výběru těch správných DJ sluchátek, se kterými si plně užijete svou oblíbenou hudbu a zároveň je užijete i pro oblíbenou aktivitu, tedy DJing. Nutno podotknout, že DJ sluchátka samozřejmě nejsou určená výhradně pro DJs v tom smyslu, že by jejich použití jinde nebylo vhodné. Jde spíše o to, že nabízejí praktické vychytávky, pro které mají využití právě DJs. A dnes vám pomůžeme vybrat ty nejlepší DJ sluchátka pro Váš set.
 
Výběr nejlepších DJ sluchátek je jiný proces oproti výběru studiových nebo produkčních sluchátek nebo dokonce náhlavních souprav pro příležitostný poslech. Existují jedinečné funkce, které budete muset pečlivě zvážit, abyste provedli správnou investici. Je potřeba si uvědomit, že na DJing nejsou vhodná jakákoliv sluchátka. Tedy pokud se bavíme o tom pravém klubovém DJingu, v pohodlí domova jsou jiné podmínky než v rušném klubu. Ať už tak nebo tak, platí několik základních zásad, které by měla splňovat DJ sluchátka.
 

Zvuk a potlačení hluku

Jedním z prvních a nejdůležitějších prvků, které musíte vzít v úvahu, je kvalita zvuku. I když je snadné se nechat unést extra výbavou pokročilých sluchátek, není nic důležitějšího, než abyste svou hudbu mohli dobře poslouchat. Nejlepší DJ sluchátka zajistí, že uslyšíte každý prvek skladby. Tyto vysoce výkonné nástroje jsou o něco dražší než standardní sluchátka, ale také nabízejí více funkcí. Získat nejlepší DJ sluchátka je však složitá věc, protože i když se rozhodnete pro nejdražší variantu, nemáte zaručený vynikající poslechový zážitek. Některá jsou navržena tak, aby vyhovovala lidem, kteří chtějí cítit basy a v pravý čas to rozjet. Ostatní sluchátka vám poskytnou pohled na jasnější a přirozenější výšky a zvuky střední úrovně. Neutrální zvuk je typický pro studiová sluchátka.
 
Ať už si vyberete jakékoliv zaměření, ujistěte se, že DJ sluchátka produkují dostatečnou hlasitost, aby vám poskytla vynikající zážitek, dokonce i v hlučném klubu. Důležitý je tedy nízký odpor elektrického obvodu (impedance) a vysoký akustický tlak (citlivost). A protože budete na pódiu používat svá DJ sluchátka v rušném prostředí, potřebujete něco, co utopí hluk kolem Vás, a Vy se budete moci soustředit na hudbu. Nutné je tedy potlačení hluku (noise cancelling). Dobře použitelná pro DJing jsou tedy sluchátka s uzavřenou konstrukcí (closed-back), která zajišťuje nepropustnost zvuku dovnitř i ven (PNC: Passive Noise Cancelling). Nevýhodou u levnějších modelů je nevěrohodná reprodukce zvuku a při delším používání také řádně zpocené uši zejména v případě náušníků z paměťové pěny. Dražší varianty uzavřených sluchátek tyto nedostatky řeší moderními technologiemi a kvalitními materiály. Někteří z lídrů na trhu umožňují dokonce blokovat vnější šum (ANC: Active Noise Cancelling), abyste mohli účinněji míchat hudbu s vyšším frekvenčním rozsahem.
 

Design a zpracování

Velkou roli v pohodlí a všestrannosti sluchátek hraje jejich design. Jedná se buď o circumaurální sluchátka okolo uší (over-ear), ale častá jsou i supraaurální sluchátka na uši (on-ear) a jsou i DJs, kteří preferují intraaurální sluchátka do uší (in-ear). Každé řešení má své výhody. Sluchátka okolo uší mohou být efektivnější při izolaci od okolního hluku a obecně mají univerzálnější využití. Jsou však také těžší, objemnější a mohou být dlouhodobě méně pohodlná. Pozitivní je, že mnoho DJů oceňuje sluchátka okolo uší za vynikající kvalitu zvuku. Alternativou jsou sluchátka na uši. Jsou lehká, přenosnější a někdy také pohodlnější. Potlačení hluku však není tak vynikající a občas vám můžou snadno spadnout z uší. Výhody sluchátek do uší jsou zejména lehkost a skladnost. Je však třeba vzít v úvahu také estetickou přitažlivost. Nezapomeňte, že jako profesionální DJ musíte hledat svou roli a vypadat dobře. Nákup nejlepších DJ sluchátek, která vypadají atraktivně, Vám pomůže přilákat tu správnou pozornost během hraní na pódiu.
 
Jakmile najdete sluchátka, která výborně zní a dobře vypadají, budete se muset ujistit, že nepostrádají potřebný komfort. Nezapomeňte, že když budete cvičit a hrát, tak budete sluchátka používat celé hodiny. Náušníky musí být pohodlné a nesmí nikde nic tlačit díky vhodně velkým košíčkům, které podporují přirozený tvar ušních lalůčků. Důležité je taky, aby sluchátka byla co nejlehčí. Po celém dni či celé noci hraní se nechcete cítit vyčerpaně. Dále je pro DJing potřeba i flexibilita sluchátek, tak abyste je mohli přizpůsobit svým potřebám. Ať už jde o skladování, přepravu, poslech jedním uchem či svižné používání. Často jde o otočné mušle či odpojitelný kabel. S tím souvisí i odolnost. V klubu je tma, hluk, nepořádek a spousta napitých lidí. Sluchátka musí přežít jak fyzický tlak a neopatrné zacházení, tak i pád, potřísnění kapalinou a další extrémní podmínky, kterým jsou vystavovány. S ohledem na toto je dobré se ujistit, že to sluchátka trvale zvládnou a budou sloužit co nejdéle.
 

Přehled DJ sluchátek na trhu

Natypovali jsme pro Vás hned několik sluchátek, která nestojí příliš mnoho a která jsou buď určena přímo pro DJs nebo jsou k této profesi dobře použitelná. Vše seřazeno podle ceny od nejvyšší po nejnižší včetně alternativ a na závěr jsou uvedeny dražší modely pro ty z Vás, kteří mají rádi prémiovou kvalitu, moderní technologie, neotřelý design a rádi utrácejí.
 

 
Sennheiser HD 25 Plus (od 4.570 Kč)
Společnost Sennheiser a jejich ikonická sluchátka HD 25 mají v branži kultovní pověst. A zcela po právu se zpracováním, odolností a kvalitou zvuku na té nevyšší úrovni dostala na pozici nejpoužívanějších a nejrespektovanějších sluchátek mezi DJs. Mají strohý design, přísně účelovou konstrukci a výrazně plochou frekvenční charakteristiku. Jsou velmi lehká a dobře použitelná i ve studiu a v dalších profesích pracujících se zvukem, pro které byla původně vyvinuta. Vyrábějí se již od roku 1988 v de facto nepozměněné podobě a stále slaví úspěch. V sadě HD 25 Plus se kromě sluchátek nachází i náhradní velurové náušníky, dva kabely (rovný a kroucený), transportní pouzdro a celkem to vychází na 4500 Kč. V loňském roce oslavil Sennheiser výročí 75 let od vzniku firmy a pro své příznivce si připravil tento německý výrobce příjemný dárek. V létě totiž vydal limitovanou edici sluchátek se žlutými náušníky a původním logem společnosti. A aktuálně je k dostání další limitovaná edice Sennheiser HD 25 Blue s modrými náušníky za příznivou cenu. Modrá edice se však prodává bez transportního pouzdra a krouceného kabelu, ale zato stojí pouze 3000 Kč. Levnější alternativou od stejného výrobce se stejně dobrým zvukem jsou sluchátka okolo uší Sennheiser HD 280 Pro za 2500 Kč.
Konstrukce: On-ear, uzavřená, dynamická; Frekvenční rozsah: 16 – 22000 Hz; Impedance: 70 Ohm; Citlivost: 120 dB; Hmotnost (bez kabelu): 130 g; Kabel: 150 cm rovný a 120 cm spirálový
https://sluchatka.heureka.cz/sennheiser-hd-25-plus/
 

 
Pioneer DJ HDJ-X7 (od 4.270 Kč)
Společnost Pioneer DJ má na taneční scéně výsadní postavení. Tento monopol však neplatí v segmentu sluchátek. Ale i tak vzešla z japonské manufaktury legendární sluchátka HDJ-1000, která se prodávala v letech 2003 až 2013 a taktéž jejich neméně proslulý předchůdce SE-DJ 5000 z roku 1997. HDJ-1000 dosáhla takového věhlasu, že lze ještě dnes na trhu najít hned několik levných kopií tohoto ikonického produktu, ať už to jsou BDJ 1000 od Behringeru či TDJ 1000 od T.bone, jež je možné vlastnit za méně než 500 Kč. Pioneer DJ však aktuálně hraje tu nejvyšší sluchátkovou ligu s řadou HDJ-X, která byla představena v roce 2017. Pioneer si oblíbili třeba Carl Cox, Markus Schulz či Ferry Corsten. Obecně pro DJ sluchátka této značky platí, že jsou opatřena silnými basy až na úkor objektivity zvuku ale ve prospěch zábavnosti. Tento poměr je nejlépe vybalancovaný u modelu HDJ-X7, což je střední třída Xové řady prodávající se v ceně okolo 4500 Kč. Za stejnou cenu pořídíte i on-ear model HDJ-S7, jenž disponuje stejným zvukem s vysokým rozlišením jako vlajková loď HDJ-X10. Levnější alternativou jsou HDJ-X5 (over-ear) nebo HDJ-700 (on-ear) za 2000 Kč potažmo 3000 Kč. A novinkou z dílny Pioneeru je on-ear model HDJ-CUE1, který je koncipován jako vstup do světa profesionálních DJ sluchátek, je tedy určen spíše pro začátečníky. Opticky se jedná o crossover elegance starší generace HDJ se zpracováním aktuální dražší řady HDJ-X. Pokud preferujete technologii Bluetooth a výrazné barvy, tak si budete muset trochu připlatit, ale jinak stojí základní černá varianta 1500 Kč.
Konstrukce: Over-ear, uzavřená, dynamická; Frekvenční rozsah: 5 – 30000 Hz; Impedance: 36 Ohm; Citlivost: 102 dB; Hmotnost (bez kabelu): 312 g; Kabel: 160 cm rovný a 120 cm spirálový
https://sluchatka.heureka.cz/pioneer-dj-hdj-x7/
 

 
Technics EAH-DJ1200 (od 3.990 Kč)
I společnost Technics patří mezi legendy oboru a má ve svém repertoáru věhlasná sluchátka. Těmi jsou RP-DJ1200, která byla uvedena na trh v roce 1996 a prodalo se jich více než půl miliónu kusů, čímž se stala jedním z nejúspěšnějších produktů značky. V předloňském roce však japonský výrobce představil nástupce EAH-DJ1200, který má také našlápnuto k tomu, stát se bestsellerem. Oproti předchůdci nabízí přepracovaný design a pokročilejší funkce. Cena je však trochu vyšší, ale vzhledem k nesporným kvalitám si kupce určitě najde i za částku okolo 4500 Kč. Levnější alternativou jsou RP-DJ1200, která jsou stále k mání a dobře použitelná pro DJing jsou i starší ale stále aktuální over-ear sluchátka RP-DH1200, která svého času používali Armin Van Buuren či Markus Schulz. Obě varianty aktuálně stojí pod 3000 Kč.
Konstrukce: On-ear, uzavřená, dynamická; Frekvenční rozsah: 8 – 30000 Hz; Impedance: 45 Ohm; Citlivost: 106 dB; Hmotnost (bez kabelu): 233 g; Kabel: 120 cm rovný a 150 cm spirálový
https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=technnics+eah-dj1200
 

 
Denon DJ HP1100 (od 3.290 Kč)
Tradiční společnost Denon vznikla v Japonsku v roce 1910 a v hudebním průmyslu se tedy pohybuje již 110 let. A když k tomu dospěl čas, tak se vrhla i do světa DJingu. Menší revoluci v inovaci mixážních pultů a přehrávačů se teď věnovat nebudeme, ale s tím přirozeně přišla i inovace oblíbené řady sluchátek série HP. Prémiová varianta s označením HP1100 je primárně určena pro DJing, ale sluchátka jsou vhodná pro různorodé využití, skvělá jsou pro domácí poslech a dobrou práci odvedou i ve studiu či při živém vystupování. Mají silné basy a skvělý je i poměr cena/výkon. Zajímavostí je, že HP1100 mají největší měnič (průměr reproduktoru) ve své třídě avšak na úkor vyšší hmotnosti. Denon tak nabízí podobně kvalitní sluchátka o něco levněji než konkurence ze země vycházejícího slunce. Vyjdou na méně než 3500 Kč.
Konstrukce: Over-ear, uzavřená, dynamická; Frekvenční rozsah: 5 – 33000 Hz; Impedance: 36 Ohm; Citlivost: 105 dB; Hmotnost (bez kabelu): 370 g; Kabel: 125 cm spirálový
https://sluchatka.heureka.cz/denon-hp1100/
 

 
Audio-Technica ATH-M50x (od 3.290 Kč)
I výrobce dalších sluchátek pochází z Japonska. Známá společnost Audio-Technica praktikuje pragmatický přístup a je dobrým příkladem toho, že kdo umí vyrobit dobrý mikrofon, tak dokáže udělat i dobrá sluchátka. Jasným důkazem jsou ATH-M50x, která jsou určena jak pro skutečné audiofily tak i pro studiové profesionály. Díky svým kvalitám mají široké možnosti využití a používají je i DJs, kteří oceňují kromě kvalitního zvuku i velmi dobré stínění. Značka Audio-Technica patří v oboru sluchátek mezi absolutní špičku a s touto volbou nemůžete udělat chybu zejména pak za příznivou cenu pod 3500 Kč. Levnější alternativou jsou sluchátka ATH-M40x, která jsou obdařena podobnými kvalitami, ale prodávají se pod 2500 Kč a pro ty co neradi utrácejí, jsou tu ještě levnější ATH-M20x za 1000 Kč, ale od těch už nemůžete očekávat žádné zázraky. Trochu v ústraní za populárnější a výraznější řadou M je klubová řada PRO určená přímo pro DJs, jenž je opatřena silnějšími basy. Konkrétně se jedná o modely over-ear ATH-PRO5X za 2000 Kč a on-ear ATH-PRO7X za 4000 Kč.
Konstrukce: Over-ear, uzavřená, dynamická; Frekvenční rozsah: 15 – 28000 Hz; Impedance: 38 Ohm; Citlivost: 99 dB; Hmotnost (bez kabelu): 283 g; Kabel: 120 cm spirálový, 120 cm rovný a 300 cm rovný
https://sluchatka.heureka.cz/audio-technica-ath-m50x/
 

 
Koss ProDJ200 (od 2.990 Kč)
Také společnost Koss se nachází na výsluní světa sluchátek. Proslavila se již v 80. letech zejména modelem Porta Pro, který je dodnes nejžádanějším artiklem amerického výrobce. Pochvalují si jej lidé všude na světě. Primárně se Koss zabývá domácími, přenosnými a studiovými sluchátky. Avšak jejich ProDJ200, která jsou na trhu již skoro 10 let, jsou určena především pro DJs. Potěší jejich bytelná konstrukce v kombinaci kovu a kvalitního plastu, lehkost a vysoký komfort nošení, mušle s paměťovou pěnou a téměř dokonalé odhlučnění. A pomyslnou třešničkou na dortu je fakt, že Koss dává na všechny své produkty doživotní záruku. A to se opravdu vyplatí za sumu 3000 Kč.
Konstrukce: Over-ear, uzavřená, dynamická; Frekvenční rozsah: 10 – 25000 Hz; Impedance: 38 Ohm; Citlivost: 99 dB; Hmotnost (bez kabelu): 190 g; Kabel: 120 cm rovný a 250 cm spirálový
https://sluchatka.heureka.cz/koss-pro-dj200/
 

 
Sony MDR-7506 (2.690 Kč)
Mezinárodní korporace Sony se sídlem v Japonsku si na trhu se sluchátky udělala slušné jméno zejména díky bezdrátovým noise-canceling (ANC) sluchátkům řady WH, se kterými aktuálně patří mezi špičku tohoto segmentu. Co se týče DJ sluchátek, tak MDR-V700 už nejsou v prodeji a Sony má tedy ve své nabídce pouze low-costové MDR-V150, která moc nenadchnou. Věnujme se tedy MDR-7506, což jsou profesionální studiová sluchátka vhodná i pro DJing. Na trhu jsou již od roku 1991 a za tu dobu se již stala legendou. Kvalitním vyváženým zvukem, komfortem a ikonickým designem nezklamou ani ty nejnáročnější profesionály. Za zmínku stojí, že tato sluchátka používá Paul van Dyk. Prodávají se za cenu pod 3000 Kč.
Konstrukce: Over-ear, uzavřená, dynamická; Frekvenční rozsah: 10 – 20000 Hz; Impedance: 63 Ohm; Citlivost: 106 dB; Hmotnost (bez kabelu): 230 g; Kabel: 120 cm rovný a 120 cm spirálový
https://sluchatka.heureka.cz/sony-mdr-7506/
 

 
AKG K182 (od 2.380 Kč)
Původně rakouská firma AKG Acoustic je ověřenou značkou na poli sluchátek. Již 70 let vyrábí kvalitní audiotechniku pro profesionály i běžné uživatele. Značka se pyšní svou reputací a popularitou na mezinárodním trhu audio výrobků především díky znalostem, technologiím a benefitům, mezi které patří například mimořádně detailní podání zvuku. V roce 2012 oznámila společnost AKG partnerství s DJem Tiestem a začala vyrábět sluchátka pod jeho jménem. Partnerství již skončilo, ale AKG nadále vyrábí kvalitní sluchátka. Před pěti lety přišli na trh s modelem K182 cenově dostupnějším oproti vlajkové lodi K812, která je pojmem mezi audiofily. Tyto sluchátka jsou určena jak do studia tak i pro DJs. Jejich prodejní cena je pod 2500 Kč. Zajímavou alternativou za podobnou cenu jsou tři roky stará stylová studiová sluchátka K371, která disponují přirozeným vyváženým zvukem, luxusním komfortem ale horší izolací zvuku. Prodávají se pod 3000 Kč.
Konstrukce: Over-ear, uzavřená, dynamická; Frekvenční rozsah: 10 – 28000 Hz; Impedance: 32 Ohm; Citlivost: 112 dB; Hmotnost (bez kabelu): 255 g; Kabel: 300 cm rovný
https://sluchatka.heureka.cz/akg-k182/
 

 
Mackie MC-150 (od 2.190 Kč)
Relativně mladá americká společnost Mackie nabízí cenově dostupné profesionální audio produkty. Před dvěma roky představila svoje první sluchátka s uzavřenou konstrukcí. Jednalo se o MC-150 a MC-250. Vyšší model se prezentuje plochým zvukem pro referenční poslech a nižší model MC-150 pro změnu disponuje silnými basy. Ocení je tak zejména posluchači moderní elektronické hudby nebo živě vystupující hudebníci při hraní. Mají ergonomický tvar, jsou robustní a velice pohodlná. Pokud ovšem vyžadujete neutrální zvuk, otočné klouby, odolnější konstrukci a širší příslušenství, tak spíše sáhněte po vyšším modelu MC-350 za 4000 Kč. Pro běžného uživatele, který má rád basy a chce sluchátka využívat i pro domácí poslech nebo gaming, jsou však MC-150 dobrou volbou a jedny z nejlepších sluchátek na trhu v cenové hladině 2000 Kč.
Konstrukce: Over-ear, uzavřená, dynamická; Frekvenční rozsah: 15 – 20000 Hz; Impedance: 33 Ohm; Citlivost: 93 dB; Hmotnost (bez kabelu): 265 g; Kabel: 300 cm rovný
https://sluchatka.heureka.cz/mackie-mc-150/
 

 
Shure SRH750DJ (od 2.190 Kč)
Shure je americká společnost, která působí na trhu již skoro 100 let a udělala si za tu dobu dobré jméno jako výrobce mikrofonů a snímačů zvuku. A ve své novodobé historii má tato tradiční firma co nabídnout i v oblasti sluchátek. Vrcholný model jejich DJ sluchátek SRH750DJ se na trhu nachází již více jak 10 let a vyniká kvalitním neutrálním zvukem. Tak kvalitním, že lze tyto sluchátka doporučit i k monitoringu. Kromě toho splňují požadavky na robustnost, manipulaci a účinnost. Má všechny mechanické vlastnosti, které DJs potřebují, a to vše za velmi rozumnou cenu něco málo přes 2000 Kč. Levnější on-ear variantou jsou SRH550DJ, jejichž tržní cena je pod 2000 Kč. Jistou alternativou jsou též SRH440, avšak kvůli nižší flexibilitě a odolnosti jsou vhodná spíše do domácích podmínek. K mání jsou taktéž pod 2000 Kč.
Konstrukce: Over-ear, uzavřená, dynamická; Frekvenční rozsah: 5 – 30000 Hz; Impedance: 32 Ohm; Citlivost: 106 dB; Hmotnost (bez kabelu): 227 g; Kabel: 125 cm spirálový
https://sluchatka.heureka.cz/shure-srh750dj/
 

 
Reloop RHP-20 (od 2.150 Kč)
Německá společnost Reloop je zatím nejmladším výrobcem na našem seznamu. Vznikla v polovině 90. let a zaměřuje se výhradně na vybavení pro DJs. A v jejich repertoáru najdeme pochopitelně i DJ sluchátka. Jednimi z nich jsou RHP-20. Jsou velice pohodlná, skladná, designově povedená a mají dlouhou životnost. Kromě toho disponují extrémně nízkým odporem a zároveň vysokým akustickým tlakem, čímž je zajištěný vysoký výkon i při nízké úrovni zdroje vstupního signálu. Zvuku sluchátek dominují silné basy a zdrženlivé výšky, díky kterým se detaily v pozadí snadno ztratí. Ale pro použití v DJingu jsou vhodná. Dají se koupit za cenu lehce nad 2000 Kč. Levnějšími alternativami jsou třeba RHP-15 či SHP-8 pod 2000 Kč.
Konstrukce: Over-ear, uzavřená, dynamická; Frekvenční rozsah: 30 – 30000 Hz; Impedance: 25 Ohm; Citlivost: 110 dB; Hmotnost (bez kabelu): 270 g; Kabel: 110 cm spirálový
https://sluchatka.heureka.cz/reloop-rhp-20/
 

 
KRK KNS 6400 (od 1.990 Kč)
Americká společnost KRK Systems ze slunné Kalifornie má v hudebním průmyslu pověst výrobce kvalitních studiových monitorů s pravdivým zvukem a nepřehlédnutelných designem. Vývojáři firmy tedy zúročili 25 let zkušeností s výrobou těchto monitorů, aby podobné vlastnosti nadělili i nové řadě sluchátek, která jsou široce použitelná. Nižší model KNS 6400 je tak vhodný pro DJing, studio či odposlech klávesových nástrojů a užije ho i ambiciózní posluchač. A jestli nejste výlučně zaměřeni na klubovou hudbu a dominantní zvýraznění basů, udělají tato sluchátka dobrou práci při všech činnostech. Flexibilní náušníky a nízká hmotnost podporují použití v DJingu. Pokud však chcete lepší referenční kvalitu zvuku, náušníky z paměťové pěny a tím pádem i lepší odhlučnění, tak budete muset sáhnout po vyšším modelu KNS 8400 za 3500 Kč, ale pokud Vám postačí solidní univerzální sluchátka s analytickým zvukem, tak KNS 6400 jsou k mání za 2000 Kč.
Konstrukce: Over-ear, uzavřená, dynamická; Frekvenční rozsah: 10 – 22000 Hz; Impedance: 36 Ohm; Citlivost: 95 dB; Hmotnost (bez kabelu): 217 g; Kabel: 260 cm rovný
https://sluchatka.heureka.cz/krk-kns-6400/
 

 
Numark Redwave Carbon (od 1.590 Kč)
Americká společnost Numark přišla skoro před deseti lety na trh s novými sluchátky Red Wave designovanými přesně pro potřeby DJs. Měla zajímavý vzhled s červenými a stříbrnými plastovými částmi. Avšak tento trend stříbrného futuristického plastu byl již na ústupu. Takže po několika letech přišla kromě zlepšení zvuku další pochopitelná změna. Stříbrná barva byla nahrazena stylovou černou a černá barva ještě stylovější karbonovou, vznikla tak sluchátka Redwave Carbon a Numark s nima slavil úspěch. Možným důvodem je i přívětivá prodejní cena, která je stanovena na 1500 Kč.
Konstrukce: Over-ear, uzavřená, dynamická; Frekvenční rozsah: 15 – 20000 Hz; Impedance: 24 Ohm; Citlivost: 98 dB; Hmotnost (bez kabelu): 291 g; Kabel: 300 cm rovný
https://sluchatka.heureka.cz/numark-redwave-carbon/
 

 
Behringer HPX6000 (od 1.090 Kč)
Společnost Behringer se na trhu prosadila tak, že na svých výrobcích šetří, napodobuje vzhled známých produktů konkurenčních výrobců a prodává je levně, na což nemalá část kupujících slyší. Díky německé firmě je tak možné mít za pár stovek sluchátka, která vypadají podobně jako ikony segmentu Sennheiser HD 25, Pioneer HDJ-1000 či Beyerdynamic DT 770 Pro. Tyto nízkorozpočtová sluchátka však nejsou ošizena o funkčnost, komfort či basy, ale jejich zvuk působí nepřirozeně. A na vrcholu léto pyramidy se nachází model HPX6000, který se prodává za 1000 Kč.
Konstrukce: Over-ear, uzavřená, dynamická; Frekvenční rozsah: 15 – 20000 Hz; Impedance: 24 Ohm; Citlivost: 98 dB; Hmotnost (bez kabelu): 290 g; Kabel: 120 cm spirálový
https://sluchatka.heureka.cz/behringer-hpx6000/
 

 
Hercules HDP DJ45 (od 733 Kč)
Hercules je francouzská značka s více než 30letými zkušenostmi ve vývoji a výrobě digitálního audio vybavení. Zaměřuje se výhradně na DJ techniku a proklamuje motto – za málo peněz hodně muziky. Dobrým příkladem toho jsou i sluchátka HDP DJ45. Z haptického hlediska jsou kvalitní a robustní, z optického hlediska působí esteticky. Zvuk je transparentní, čistý bez zkreslení i při vysoké hlasitosti. Jsou i pohodlná na nošení. Co se týče kvality zvuku, vzhledu a ceny, tak se jedná o atraktivní sluchátka. Je až k nevíře, kolik muziky dokáže výrobce nabídnout za méně než 750 Kč.
Konstrukce: Over-ear, uzavřená, dynamická; Frekvenční rozsah: 20 – 20000 Hz; Impedance: 60 Ohm; Citlivost: 95 dB; Hmotnost (bez kabelu): 275 g; Kabel: 100 cm spirálový
https://sluchatka.heureka.cz/hercules-dj-hdp-dj45/
 

 
Ultrasone Signature DJ (cca 15.000 Kč)
Jestli chcete luxusní ručně vyráběná DJ sluchátka se stíněním z prémiové kovové slitiny, náušníky z ovčí kůže a přirozeným prostorovým zvukem, kterého je skoro až škoda pro DJ branži, tak přesně pro Vás jsou určena sluchátka plná superlativů Signature DJ. Vyrábí je německá společnost Ultrasone, která dbá na kvalitní materiály, ruční zpracování a pro své produkty vyvinula vlastní technologii S-Logic Plus, jenž dodává do všech sluchátek ze své stáje. Ve svém portfoĺiu má tato firma i sluchátka za 80000 Kč, ale za Signature DJ zaplatíte jen něco málo přes 15000 Kč.
Konstrukce: Over-ear, uzavřená, dynamická; Frekvenční rozsah: 5 – 32000 Hz; Impedance: 32 Ohm; Citlivost: 115 dB; Hmotnost (bez kabelu): 308 g; Kabel: 120 cm rovný a 155 cm spirálový
https://www.thomann.de/cz/ultrasone_signature_dj.htm
 

 
JBL Club One (cca 10.000 Kč)
JBL je americká společnost sídlící v Kalifornii. Na trhu se pohybuje již 70 let a udělala si jméno hlavně díky reproduktorům, které zněly mimo jiné i na legendárním Woodstocku. A aktuálně se také mluví i o jejich špičkových bezdrátových sluchátkách Club One. Disponují technologií True Adaptive Noise Cancelling aktivního potlačení hluku, čímž posluchač získá maximální izolaci od svého okolí. Club One jsou inspirovaná profesionály a s certifikací pro Hi-Res audio přináší zvuk přesně na míru Vašim uším díky možnostem přizpůsobení ekvalizéru včetně nastavení podle Vašeho oblíbeného DJe. Sluchátka JBL aktuálně podporuje Armin Van Buuren. Jejich cena je 10000 Kč. Levnější alternativou jsou nižší varianty Club 700 (on-ear bez ANC) a Club 950 (over-ear s ANC), které je možné zakoupit za 5000 Kč potažmo 7000 Kč.
Konstrukce: Over-ear, uzavřená, dynamická; Frekvenční rozsah: 10 – 40000 Hz; Impedance: 38 Ohm; Citlivost: 95 dB; Hmotnost (bez kabelu): 379 g; Kabel: 100 cm rovný a 150 cm spirálový
https://sluchatka.heureka.cz/jbl-club-one/
 

 
Korg NC-Q1 (cca 10.000 Kč)
Další novinkou představenou v loňském roce jsou sluchátka NC-Q1 od japonské společnosti Korg, která je známá především díky velice úspěšným syntetizátorům. Překvapením je, že britská společnost Vox, ač je marketingově svázána s Korgem, přichází ve stejný čas s identickým produktem označeným VH-Q1. Korg sám popisuje svůj prodejní artikl jako chytrá DJ sluchátka s důsledným potlačováním hluku, kdy k tomuto využívá hned dvě technologie, jednak prediktivní Feedforward a potlačení zpětné vazby Feedback. V krátkosti si vysvětleme, jak funguje technologie aktivního potlačení hluku (ANC). Na rozdíl od podobně koncipovaných sluchátek je u novinek systém ANC navázán na miniaturní mikrofony integrované do vnitřní i vnější strany mušlí. Díky tomuto řešení je systém schopen přesně detekovat škálu rušivých okolních frekvencí a následně je eliminovat vysíláním opačné fáze, čímž hluk vyruší dříve, než se dostane k uchu. Kromě aktivního obvodu přispívají k izolaci náušníky z viskoelastické pěny a přenášené vibrace minimalizuje také speciální rám. Nevýhodou je nutnost vestavěné baterie tedy vyšší hmotnost a také vyšší rizikovost, neboť de facto přicházíte o jeden ze svých smyslů. ANC potlačuje nejen rušivý hluk okolí ale také varovné zvuky. Sluchátka dále disponují bezdrátovou technologií Bluetooth, inteligentním monitorováním a korekcí zvuku pomocí ovládání hlasitosti a ekvalizéru a jasným, přesným zvukem s vysokým rozlišením. Možná Vás překvapuje, že sluchátka NC-Q1 mají oproti ostatním sluchátkům ve stejné cenové hladině nižší frekvenční rozsah. K tomuto nutno dodat, že u DJ sluchátek se na rozsah nedbá tolik jako u studiových sluchátek. Pro nevytrénované lidské ucho je slyšitelné pouze pásmo od 20 Hz do 20 kHz, kdy se konstruktérům doporučuje lehký přesah do neslyšitelna. Zvuky vybočující z tohoto rozsahu se totiž jeví pouze jako vibrace. Široké spektrum frekvenčního rozsahu je tak spíše reklamním tahákem bez praktického významu. Takže pokud nejste vysoce citlivý audiofil nebo nekupujete sluchátka pro svého psa, tak tento technický údaj nemusíte brát příliš v potaz. Korg svému produktu dopřál plno praktických vychytávek. Při sundání sluchátek čidlo automaticky zastaví audio streaming a v případě jejich opětovného nasazení zase aktivuje přehrávání, což šetří baterii. K obsluze slouží mechanická i dotyková tlačítka, nechybí praktický režim jednoho sluchátka, telefonní mód apod. Přičtěte ještě prémiový design a nelze se pak divit, že se pořizovací cena těchto next-gen DJ sluchátek vyšplhala skoro na 10000 Kč.
Konstrukce: Over-ear, uzavřená, dynamická; Frekvenční rozsah: 10 – 25000 Hz; Impedance: neuvedeno; Citlivost: neuvedeno; Hmotnost (bez kabelu): 321 g; Kabel: 150 cm rovný
https://sluchatka.heureka.cz/korg-nc-q1/
 

 
V-Moda Crossfade M-100 (cca 7.000 Kč)
V-Moda je mladá progresivní mezinárodní společnost zabývající se designem a výrobou špičkových audio produktů. Založil jí v roce 2004 profesionální DJ a producent Val Kolton. Sídlo má v Kalifornii a designové studio v Miláně. Před deseti lety vyvinula tato americká firma sluchátka řady M, která se stala hodně oblíbená zejména mezi profesionálními hudebníky. Model Crossfade M-100 je levnější variantou oproti vlajkové lodi M-200, který si však zachovává všechny přednosti vyššího modelu. Hlavní devízou je unikátní nadčasový design, vedle kterého vypadají ostatní sluchátka jako muzejní kousky. Dále moderní zvuk oceňovaný v hudební branži. A také extrémně odolná konstrukce z bronzové oceli ověřená vojenským testem. Mají Hi-Res certifikaci, plno dalších vychytávek a v neposlední řadě nadstandartní servisní služby a možnost nechat si vyrýt na mušle laserem své vlastní logo. To jsou silné argumenty, které do jisté míry ospravedlňují vyšší cenu. Stojí totiž skoro 7000 Kč. Levnější variantou je model Crossfade LP2, který je možné si pořídit za méně než 5000 Kč.
Konstrukce: Over-ear, uzavřená, dynamická; Frekvenční rozsah: 5 – 40000 Hz; Impedance: 32 Ohm; Citlivost: 107 dB; Hmotnost (bez kabelu): 283 g; Kabel: 200 cm rovný a 132 cm rovný
https://sluchatka.heureka.cz/v-moda-crossfade-m-100/
 

Doporučení českých DJs

Snad pro Vás byl článek o DJ sluchátkách vyčerpávající a přinesl potřebné informace. A jaká sluchátka byste si vybrali? Vlastníte nějaká z uvedených sluchátek a doporučili byste je? Nebo znáte nějaká jiná, která nejsou uvedena v seznamu? Podělte se s námi o Vaše osobní zkušenosti nebo zkušenosti Vašich známých, kamarádů či spolupracovníků. Za Váš názor budeme jedině rádi. My jsme pro Vás vyzpovídali české DJs a dozvěděli jsme se od nich následující.
 
Michael Burian doporučuje Sony MDR-7506 a Beats Pro

“V minulosti jsem jak při DJ setech tak ve studiu nejraději používal sluchátka Sony MDR-7506. Mají skvělý referenční zvuk a jsou lehká a dobře sedí na hlavě. Když jsem potom začal spolupracovat se značkou Beats, začal jsem pro DJing používat sluchátka Beats PRO. Tyto sluchátka jsou velice pevná a mají silný zvuk s hutným bassem, což mi pro živá vystoupení nejvíce vyhovuje. Sluchátka Sony tedy používám ve studiu a Beats pro DJing.”

 
Ladida doporučuje Sennheiser HD 25

“Nejvíc mi vyhovují sluchátka Sennheiser HD 25, mají čistý zvuk a špičkové parametry i design + vydrží dlouho. Používám je přes 13 let.”

 
 
 
Michael C doporučuje AIAIAI TMA-2

“Již opravdu dlouhou dobu používám sluchátka od dánské firmy AIAIAI a nedám na ně dopustit. Začínal jsem u modelu TMA-1, aktuálně už ale několik let vozím na akce jen modulovou variantu TMA-2. Zvukově mi naprosto vyhovují, mám rád konkrétní kopák i výrazné výšky. Jsou lehká, mám k nim skvělý tvrdý case a navíc případné rozbité části jdou jednoduše vyměnit. Vím, že je používá například i Charlotte De Witte. V minulosti jsem si ze stejných důvodů oblíbil ještě sluchátka Pioneer SE-DJ5000.”

 
Orbith doporučuje Sennheiser HD 25

“Sluchátka jsou pro DJe velmi důležité téma a já už od začátku svého hraní požadoval kvalitní zvuk. Proto jsem se držel hned od roku 1995 převážně značky Sennheiser, vystřídal jsem u této značky různé typy, ale na ty nejlepší z nich jsem si musel nějaký rok počkat. Mám na mysli konkrétně model HD 25. Jejich zvuk, je přesně to co mě vyhovuje po všech stránkách, krystalicky čistý, bez jakéhokoliv extrémního hlubokého zvuku, opravdu tento model považuji za jedny z nej sluchátek pro DJs co kdy kdo vyrobil.”

 
TiGi doporučuje Sony MDR-V700DJ a Beats Mixr

“Jako DJ vystupuji již 14 let a kromě různých pokusů jako Pioneer, V-Moda nebo Sennheiser, jsem byl věrný jen dvou modelům. Můj první byl Sony MDR-V700DJ, který mi vydržel cca 8 – 9 let a kromě bytelnosti, dominoval i skvělým zvukovým přednesem. To jsem následně vyměnil za Beats Mixr, ne snad proto, že by měli nejlepší zvuk na světě (ačkoli mi přijde velmi nadprůměrný), ale jsou to sluchátka, která mi nejlépe drží na hlavě, což je s mou kulatou kedlubnou docela velký problém. Také na nich oceňuji kratší kabel, který je v jedné části kousek obtočen kvůli případnému napínání, a lehkost.”

 
Thomas Coastline doporučuje Pioneer DJ HDJ-X10

“Odjakživa jsem fanouškem uzavřených sluchátek s náušníky kolem uší. Jsou pro mě pohodlnější při použití ochranných špuntů. Na rozdíl od sluchátek přímo na uši z nich nebolí po delším hraní uši. Další podmínkou u dobrých sluchátek je u mě bezesporu robustní konstrukce a možnost nahradit poškozené díly jako náušníky, kabel či náhlavní most. Samozřejmostí je kvalitní zvuk. Pro mě jsou tedy jedničkou na trhu Pioneer HDJ-X10, která splňují všechny tyto požadavky.”

 
ProggyBoy doporučuje Sennheiser HD 25

“Sennheiser HD25. Nejlepší sluchátka, co jsem kdy jako DJ mohl mít na hlavě. Těžko si dokážu představit sluchátka více elegantnější, ale zároveň s naprosto skvělým zvukem. Od první zkušenosti mohu říci, že jen těžko budu přecházet na nějaká jiná. Zvuk, vzhled, provedení, všechno naprosto skvělé!”

 
 
Ronny K. doporučuje Technics RP-DH1200

“Pro DJing jsem vždy používal sluchátka Technics RP-DH1200. Ta mi vždy vyhovovala. Nicméně do budoucna bych asi volil mnohem kompaktnější, nebo dokonce in ear sluchátka. Ve studiu mi visí Beyerdynamic DT880 Pro, se kterými jsem maximálně spokojený. Jsou velmi pohodlná a delší nošení nedělá žádný problém.”

 
 
BluEye doporučuje Reloop RHP-10

“Posledních 7 let jsem používal sluchátka Reloop RHP-10. Líbí se mi zvuk, který z nich vychází. Jsou velmi skladná, takže transport je naprosto v pohodě. Náušníky jsou celkem pohodlné, ale na nějaký delší poslech to není. Používal jsem je i k produkci. Bohužel už to plastové části nevydržely, takže přemýšlím nad koupí nějakých nových.”

 
 
N-Rico doporučuje Sony MDR-V700DJ

“Od roku 2007, kdy jsem s DJingem začal, používám jedině Sony MDR-V700. Byla to láska na první pohled i poslech. Zaujal mě jejich design s kombinací stříbrné a černé barvy, příjemný čistý zvuk a taky se mi s nimi dobře manipuluje při mixu a prostě ke mě tak nějak sedí. Koupil jsem si je za tu dobu třikrát a koupil bych si je zase, kdyby je nepřestali vyrábět.”

 
 
DJ Beck doporučuje Sony MDR-V500DJ a Sony MDR-7506

“Hraji cca 15 let a z toho 10 let jsem používal sluchátka Sony MDR-V500DJ a nedal bych nikdy na ně dopustit, byla velmi pohodlná na hlavě oproti MDR-V700DJ. Použil jsem za tu dobu dvoje a dodnes jedny mám a druhé jsou na náhradní díly. Dnes používám American Audio HP550 Lime, nejsou tak kvalitní jako Sony, ale byla levná a jsou lehká a popravdě jsem si je pořídil kvůli barvě a jinak jsem s nimi celkem spokojený. Doporučil bych však všem Sony MDR-7506. Jsou sice studiová spíše, ale nelámou se a Paul van Dyk je používá asi 20 let a asi ví, proč to dělá.”

 
Vyrys doporučuje Shure SRH550DJ

“Mám už několik let sluchátka Shure SRH550DJ. Vyhovuje mi jejich větší průměr, takže pokryjí celé uši a já i na silném soundsystému bez velkého zesilování hlasitosti sluchátkového výstupu slyším to, co při setu potřebuji. Oproti mým starším sluchátkům mají čistější, přesnější a nepřebasovaný zvuk. Jsou měkčí a tím příjemnější na uši i během delšího hraní. Navíc jsou otočná a skládací, v DJ bagu tak zaberou méně místa.”

 
Dennis Besnij doporučuje Sennheiser HD 25

“Používám uzavřená sluchátka Sennheiser HD25-1-II. Používám je již 6tým rokem a nemůžu si je vynachválit. Dobře sedí na uších, výborně tlumí okolí a mají výborný zvuk. Takže je mohu doporučit.”

 
 
 
Inerte doporučuje Pioneer HDJ-1500

“Pioneer HDJ-1000/HDJ-1500. Tyto sluchátka mají kvalitní čistý zvuk a jsou pohodlná i na dlouhodobé nošení. HDJ-1000 jsou bohužel málo odolná a díky plastové konstrukci měla životnost v průměru 1 rok. HDJ-1500 už jsou o poznání kvalitnější a zatím slouží bez problému.”

 
 
Carl Reins doporučuje Technics RP-DJ1210

Když jsem začínal v roce 2004, vybíral jsem tehdy jen ze dvou značek, Pioneer a Technics. Kvalitou zvuku, zpracováním, uzamykatelnými klouby a i tím že jsem tehdy kupoval i gramofony, se pro mě vítězem stala Technics RP-DJ1210. Chtěl jsem mít vše od jedné značky. Za celou dobu jsem měnil jen jednou už časem potrhané náušníky. Zub času se projevil nejen na nich ale i na dalších kožených částech, včetně již značně roztaženého kabelu, po kterém jsem si už šlapal. Proto jsem po 16 letech používání koupil letos od stejné značky upgradovaný model EAH-DJ1200. Věřím, že vydrží minimálně to co ta stará.

 
Jimmy Gellar doporučuje Technics RP-DH1200

“Já mám Technics RP-DH1200. Hrával s nimi dříve dost dlouho Markus Schulz, tak jsem si říkal, že určitě budou dobrá a po vyzkoušení jsem si je hned zamiloval. Mám malou hlavu, tak mi jen tak nějaká nesedí, ale tyhle mi sedla dokonale. Zvuk je výborný a dobře tlumí okolní rušivé zvuky.”

 
 
Jareza doporučuje Philips A5Pro

“Jsem hrdým majitelem sluchátek Philips A5 Pro, která byla vyvinuta ve spolupráci s Arminem van Buurenem, a která jsem poprvé vyzkoušel v jeho ASOT studiu v Amsterdamu. Nejenže mají velmi příjemný a robustní design, ale disponují perfektní reprodukcí zvuku, takže je využívám nejen při mixáži, ale i pro každodenní poslech.”

 
 
Tomangel doporučuje Sony MDR-7506 a Pioneer HDJ-2000

“Mé srdce a kus mládí si získala Sony MDR-V700DJ. Měla design, zvuk a hlavně funkčnost. Řekl bych revoluční sluchátka, ze kterých později vycházely jiné modely. Dále jsem měl Technics RP-DH1200, měla kvalitnější konstrukci a zvuk, ale vadila mi těsnost na uši. Moje třetí sluchátka byla Sony MDR-7506. Ty na mě působila klidným dojmem, jejich zvuk není tak silný jako u předchozího modelu. Navíc mají dost nekvalitní náušníky, rychle se ničí. Já bych je doporučil spíše na doma, do studia či pro zkušené DJe. Mé poslední sluchátka jsou Pioneer HDJ-2000 a musím říct, že jsou ve všech směrech nejlepší.”

 
Killer doporučuje Technics RP-DJ1215E

“Vzhledem k mé spolupráci se značkou Technics, ale i jako správný vinylista a milovník gramofonů Technics jsem věrný této značce i co se sluchátek týče. Hraji ve sluchátkách Technics RP-DJ1215E a jsem s nimi spokojený jak po stránce zvukové, tak po stránce praktičnosti a použití při party. Jsou robustní, ale ne velké, bez zbytečností a s dobře vyřešenými klouby s aretací. Slabou stránkou je materiál povrchu dotykových ploch, který se po nějakém čase začne loupat, ale to se děje i s mnoha jinými sluchátky. Každopádně můžu doporučit.”

 
James Sunset doporučuje Sennheiser HD 25

“Používám například Sennheiser HD 25, parádní ergonomie a hlavně snesou hrubší zacházení, kvalitní a čistý zvuk, cena a výkon za mě super.”
 

 
 
 
Thadeas doporučuje Sony MDR-V55

“Sony MDR-V55. Jedná se o povedený model uzavřených sluchátek, který nabízí vše potřebné pro život DJe. Oproti předešlým modelům mají robustní konstrukci. Navíc ve srovnání s vyššími řadami a konkurencí se stále jedná o cenově dostupný model.”

 
 
 
Redchild doporučuje Sennheiser HD 215

“Do klubu mám Sennheisery HD 215, ale není k nim moc co říct. Možná jen tolik, že jsou nesmrtelná a výhoda je ohybný kloub a dlouhý kabel, který lze i vyměnit za vlastní. Po stránce kvality nemám co vytknout, nic se nedrolí, vše je po letech jako nové. Na mixování ideální. Spokojenost.”

 
 
Sheala doporučuje Stanton DJ Pro 2000

“Mám sluchátka Stanton DJ Pro 2000, mají hluboké basy, velký rozsah frekvencí, a líbí se mi jak hrají. Jsou lehká, pohodlná, bohužel se už nevyrábí. Vydržela mi cca 18 let. Jsou i krásná na pohled.”

 
 
 
Nejprodávanější DJ sluchátka v ČR
Třemi nejprodávanějšími DJ sluchátky v České Republice jsou aktuálně podle obchodu ProfiDJ Sennheiser HD 25, Pioneer DJ HDJ-X5 a Sony MDR-7506
 
 
 
Trance.cz můžete podpořit na Patreonu a získat exkluzivní výhody. Nebo můžete věnovat na provoz webu libovolnou jednorázovou částku skrz PayPal. Za Vaší případnou podporu velice děkujeme.

 

Dolvich
Author: Dolvich

2
Napsat komentář:

Please Login to comment
2 Název komentáře
0 Název odpovědí
0 Odběratelé
 
Nejvíce zareagovaný komentář
Hottest comment thread
1 Autor komentáře
Dolvich Recent comment authors
  Odebírat  
Upozornit