TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

Reklama



Nové album: Kid Koala – Carpal Tunnel Syndrome

22.11.2000

Vzhledem k tomu, ľe se nám tenhle číňan představil nedávno v praľské Roxy, měli bychom si určitě přiblíľit jeho poslední album. Eric San, coľ je občanské jméno pana Koaly, se narodil v roce 1975 v kanadském Vancouveru. Jako větąina dneąních muzikantů vystudoval hru na klavír, ale nástroj plný černých a bílých klapek koncem 80.let opouątí a začíná se učit na nástroje nové a dokonce hned dva najednou. Hádáte správně – ľádné struny, ľádné klapky, pouze 2 otočné talíře klasických gramofonů pro mixování – Technics 1200. Z mnoha tanečních stylů si Eric vybírá pomalejąí tempa a ponurejąí zvuky, čili hip-hop a triphopovou cestu hudebními vodami. Pilně cvičí a úspěch se záhy dostavuje. V roce 1997 uľ spolupracuje na labelu Ninja Tune s duem Coldcut. More Beats + Pieces je albem, na kterém se podílel jak producentsky tak remixovými zásahy. Ve stejném roce vydává svůj první singl Scrachappyland. Jak uľ název napovídá, scratchování je hlavní náplní tohoto singlu a tak kdyľ se letos Koala v Roxy objevil, měl uľ za sebou několik tisíc odehraných desek, kterých se jeho ąikovné ruce dotýkaly a které promlouvaly nejen záznamem, ale hlavně rytmickým ąoupáním zepředu dozadu a zpět a znova a …

Jeho debutové album vás totálně odrovná svým obalem. Takhle infantilní booklet, navíc zabalený v tuhém kartónu jeľ vypadá jako reklama na recyklovaný papír jsem jeątě neviděl. Koala si dává záleľet na detailech a tak je kaľdičké volné místo vyplněno různými vtipnými kresbičkami. Poté co jsem objevil na jednom místě ąipku s nápisem Free CD, dychtivě jsem zalovil v popisovaném místě. Jenľe…zde se neskrýval daląí digitální nosič, ale kreslený komiks na téma panáčka závislém na vinylech. Hodně originální nápad je vtipný a svým vlastníkům bude dělat mezi strohými a nudnými krabičkami ostatních disků určitě radost svojí atypičností. A neľ se pustíme do objevování zvukových koláľí Koalova cédéčka, jeątě malý tip. Pokud byste chtěli mít na svém monitoru ąetřič obrazovky s typicky hranatými panáčky, stáhněte si z internetové adresy www.ninjatune.com velmi vtipný Screen Saver. Stojí opravdu za to.

A teď uľ vzhůru do světa scratchů. Deska je velmi krátká – najdete tu sice čtrnáct skladeb, ale celková doba záznamu je kolem třicetiosmi minut, takľe trochu málo na regulerní album. Také vás hned na úvod musím upozornit, ľe byste v ľádném případě neměli čekat nějaký pocitový a melodický záľitek. Ze zastoupených melodií si totiľ zapamatujete jen hodně malý díl. Nejde vůbec o nějaké náročné motivy. Hudba zde slouľí jen jako doprovod, aby se ve skladbách vůbec něco dělo, protoľe hlavní díl Koalovy práce je jiľ obsaľen v rozdovádění obou gramofonů. Ty se skutečně nezastaví. Sám jsem zaľil takhle ąikovné ruce letos na koncertě Public Enemy. Jejich DJ Lord byl skutečným “asfaltovýn králem”. Kromě doprovodných akcí si vystřihl i nějaká sóla na pár gramofonů a lidi to evidentně bavilo. Daląím známým jménem na poli scratchování je určitě doprovodná persona hiphopových Beastie Boys – Mixmaster Mike, ale ten sólové album plné ąustících a ąelestících zvuků zatím nevydal. Pokud byste chtěli dostat nějaký ten recept, jak se stát vyhláąeným scratchařem:-) na plný úvazek, tak tady je. Nakoupíte mnoľství desek pouze s klasickým povídáním nebo maximálně s accapella verzemi a začnete trénovat. Kaľdý zajímavý motiv vyuľijete, zapamatujete a tam, kde si nebudete stoprocentně jisti, uděláte si na desce malou značku. K dotaľení vyuľijete jeątě nějaké starąí jazzové motivy a pak uľ jen drľíte desku a manipulujete s ní zprava do leva. Nejdříve celou větu, potom slova a aľ se zdokonalíte – můľete trénovat vyloľeně na písmenkách.

Pět stop a pět palců vysoký číňan, jehoľ druhou zálibou jsou počítačové hry má pro zajímavé motivy ke scratchingu celkem čuch. Vyscratchuje vám cokoli – asi nejzajímavějąím momentem je track Like Irregular Chickens. Nevím na kolik se inspiroval návątěvou venkovských statků, ale téměř z kaľdé věty dokáľe vyrobit hlas nějakého domácího zvířete a tak z naprosto nesouvisejících větiček vykouzlí hlas, který kokrhá, bučí, kdáká, bručí – je to jako by se tím ľivil a vyráběl díky své výborné sbírce vinylů, na zakázku to co si zrovna zamanete. TV Nova by mohla zapřemýąlet o daląím adeptovi do silvestrovských pořadů:-). Fender Bender je trackem, jenľ by se dal srovnat s debutovým albem Groove Armady – Vertigo. Stejná nálada, stejné nástroje, stejné zvuky, jen ty gramofony jsou tu jaksi navíc. Za zmínku stojí jeątě skladba Roll Credits, která jako by díky vynikajícímu banju vypadla z Mládkova pořadu Čundr Country Show:-).

Zhodnocení: Je to celkem zajímavý experiment, ale nějak nevím co s ním. Určitě je tahle deska jedinečná, originální, ale pro poslech není. Kid Koala je mistrem svého oboru, ale hudba by měla být předevąím o hudbě. Tohle je přehlídka hlasových samplů z Koalových archivních desek. Pokud jste si sami nějaký ten scratching zkouąeli, víte jak je to těľká práce. Musíte být dokonale sladěni, mít velkou předvídavost, citlivé ruce a hlavně hudební sluch. Koala tohle vąechno vlastní, ale osobně bych mu poradil, aby vyuľíval své mixovací umění pouze na ľivých koncertech, kde to můľe být hodně velká legrace. Desky jsou vąak o něčem jiném. Tady čekají posluchači hlubąí myąlenku. Scratching by měl slouľit spíąe jako doprovod a ne na něm stavět. Je to zábava, ale jen na určitou dobu. Po chvíli vám začne to neustálé ąoupání s deskou lézt tak trochu na nervy. Carpal Tunnel Syndrome by mohla dostat cenu Grammy v kategorii “Scratching”, ale hudebně u mě určitě propadla!
Myclick

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.